Kadınlar polise güvenmiyor

Diyarbakır Barosu'nun namus cinayetleri ile aile içi şiddete ilişkin hazırladığı rapor, bölgedeki kadınların yasal haklarını bilmediğini ve uzun süredir yaşanan çatışma ortamı nedeniyle güvenlik güçlerine güvenmediğini ortaya koydu.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Diyarbakır Barosu'nun namus cinayetleri ile aile içi şiddete ilişkin hazırladığı rapor, bölgedeki kadınların yasal haklarını bilmediğini ve uzun süredir yaşanan çatışma ortamı nedeniyle güvenlik güçlerine güvenmediğini ortaya koydu.
Diyarbakır Barosu, 4320 Sayılı Ailenin Koruması Hakkında Kanun'la ilgili bölgede yaptıkları araştırmanın sonuçlarını bir rapor halinde TBMM Töre ve Namus Cinayetleri Araştırma Komisyonu'na sundu. Rapora göre, söz konusu yasanın yürürlüğe girdiği 1998'den 2005 Eylül ayına kadar geçen süre içinde toplam 183 dava açıldı. Davalardan 104'ünde çeşitli tedbirlerin uygulanmasına karar verilirken, 79'unda ise tedbir uygulanmasına yer olmadığı, ret veya görevsizlik kararları verildi.
Başvuru azlığının nedeninin 'yasanın vatandaşlar tarafından bilinmemesi' ve 'bölgede uzun yıllardan bu yana süren çatışma ortamı nedeniyle güvenlik mensuplarına duyulan güvensizlik' olarak açıklanan raporda, yasanın uygulanmasındaki sorunlar şöyle sıralandı:

 • Dava tarihleri ile karar tarihleri arasında uzun süreler var. Hemen tedbir kararı alınamadığı için sonraki süreçte mağdurlar şikâyetlerinden vazgeçiyor. Bu durum kadınların korunmasını engelliyor.
 • Tedbir kararlarının uygulanması yeterince takip edilmiyor. Tedbir kararı alan kadınlar yine şiddete maruz kalıyor.
 • Tedbir kararı verilebilmesi için fiziksel şiddetin varlığı aranıyor. Diğer şiddet türleri örneğin psikolojik şiddetin varlığı araştırılmıyor. Bazı davalarda tedbir talebi reddedilirken buna gerekçe olarak 'Adli Tıp Raporu'nda fiziksel bulguların olmaması' gösteriliyor.
 • Karakollarda polislerin olumsuz tavırları kadınların bu tedbir mekanizmasını işletmelerinin önünde engel teşkil ediyor. Aile içi şiddet mağduru kadınlar başvurdukları karakollarda 'bunun aile içi bir sorun olduğu ve kendilerinin karışamayacağı' cevabını alıyor.
 • Diyarbakır'da araştırma tarihleri arasında bir aile mehkemesinin olmayışı ve asliye hukuk mahkemelerenin bu davalara bakması şiddete karşı yasanın uygulaması açısından olumsuzluklara sebep olmuştur.
 • Diyarbakır'da şiddet mağduru kadınların kalabileceği yeterli sayıda sığınmaevinin olmaması uygulamada karşılaşılan önemli bir sorundur.


  • http://www.radikal.com.tr/7673647673640

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.