Kadınlar 'Satı Tokat'ın davasını sahiplendi

Kadınlar 'Satı Tokat'ın davasını sahiplendi
Kadınlar 'Satı Tokat'ın davasını sahiplendi

Satı Tokat?ın öldürülmesi davası Kartal 2. Ağır Ceza Mahkemesi?nde görülürken Mor Çatı Vakfı üyeleri adliye önünde eylem yaptı. FOTOĞRAF: GÖKHAN KARAKAŞ

İSTANBUL -  Samandıra’da 14 Şubat’ta işlenen kıskançlık cinayeti davasının ilk duruşması Kartal 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 15 yıllık eşi Satı Tokat’ı kendisini aldattığı dedikoduları üzerine öldüren Hasan Korkmak’ın yargılandığı duruşmaya Mor Çatı Vakfı da müdahil olmak istedi. Mahkeme bu talebi kabul etmedi.
Duruşmada ifadesi alınan sanık Hasan Korkmak “Çıkan dedikodular nedeniyle ağabeyimin evinde ve yeğenim evinde iki toplantı yaptık, söylenenlerin asılsız olduğunu anlatıp, olayı kapatmaya karar verdik. Ancak, eve dönünce yeniden konuşmaya başladık. Bu sırada çocukları ve evdeki kuşu üst kattaki kardeşime gönderdim. Buralardan gidelim olanları unutalım dediğimde, Satı bana ilişkisini doğruladı. Ben de ağabeyini aramayı teklif ettim, bana ‘Ne o çağırıp boynuzlarını mı saydıracaksın’ dedi. Televizyon kablosunu elime aldım, sonrasını hatırlamıyorum” diye konuştu.
Duruşmada Mor Çatı da müdahil olmak istedi. Mahkeme bu talebi reddetti. Duruşma eksiklerin tamamlanması için ertelendi.
Mor Çatı’nın müdahillik talebinin reddedilmesi üzerine kadın örgütleri ve Satı Tokat’ın ağabeyi Ahmet Karatay adliye çıkışında açıklama yaptı. Kadınlar, “Biz kadın örgütleri temsilcileri olarak kadınların hayatlarına mal olan bu erkeklerden yana anlayışın mahkemeler tarafından aklanmasını maruz görülmesini ve ödüllendirilmesini kabul etmiyoruz” dedi. (Radikal)