Kadınlar şiddete karşı eylem yaptı


Kadınlar şiddete karşı eylem yaptı

Kadınlar şiddete karşı eylem yaptı
Şanlıurfa'da '25 Kasım Dünya Kadına Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü' nedeniyle aralarında DTP'li kadınların da bulunduğu İl Kadın Platformu üyesi grup yürüyüş düzenledi. Ellerinde Türkçe ve Kürtçe döviz taşıyan kadınlar sık sık, 'Kadına uzanan eller kırılsın' sloganı attı.


Alişeli Parkı'ndan, Karakoyun İş Merkezi'ne kadar süren yürüyüş boyunca yaklaşık 50 kadın, düdük çalarak kadına şiddeti protesto etti. Ellerinde kadına uygulanan şiddeti protesto eden Türkçe ve Kürtçe dövizler taşıyan kadınlar, ‘Jin jiyan azadi’ (Kadın yaşam özgürlük), ‘Kadınız anayız barıştan yanayız’, ‘Kadına uzanan eller kırılsın’ sloganlarını attı. Kadınlar, polisin, düdük çalmamaları yönündeki uyarısı üzerine zılgıtlar eşliğinde yürüyüşe devam etti.
Karakoyun İş Merkezi önüne gelen eylemciler adına basına açıklama yapan Kadın ve Yaşamevi Dayanışma Dernek Başkanı Serpil Geyik, Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı mücadele eden 3 kız kardeşin tecavüz edildikten sonra öldürülmesinin 49'uncu yılında dünyada ve ülkemizde bir şeyin değişmediğini, aile içi şiddetin artarak devam ettiğini, çocukların ağır fiziksel saldırılara maruz kaldığını söyledi. Kadınların halen namus adı altında öldürüldüğüne, fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddete maruz kaldığına dikkat çeken Geyik, “Kadın ve Aileden Sorumlu Bakanlığımızın kadrosunun çoğunluğu maalesef erkeklerden oluşuyor. Ataerkil zihniyetle yapılandırılmış bir bakanlığın kadınlar için geleneksel korumacılık anlayışının ötesine geçemeyeceği belidir. Hükümeti kadınlara yönelik özgürlükçü, demokratik, politikalar ortaya koymaya çağırıyoruz” dedi.
Kadınlar, basın açıklamasının ardından eyleme son verdi.