Kadınlara AB desteği

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) tarafından hazırlanan ve AB'nin mali desteğiyle yürütülen 'Kadın Girişimcilerin Desteklenmesi Projesi' Türkiyeli kadınların neler...
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) tarafından hazırlanan ve AB'nin mali desteğiyle yürütülen 'Kadın Girişimcilerin Desteklenmesi Projesi' Türkiyeli kadınların neler yapabileceğinin somut bir örneği oldu. Kadınların iş hayatında etkin rol almasını amaçlayan projeyle bugüne kadar 1500 kişiye eğitim verildi, yüzlercesi kendi işinin sahibi oldu.
Projenin Ankara Bölge Koordinatörü İffet Erçil Kaya, geniş bir girişimci kadın grubu oluşturmayı hedeflediklerini belirtti. Kaya'nın verdiği bilgilere göre 2002'de başlayan proje Çorum, Denizli, Bursa, Mersin ve Ankara bölge koordinatörlükleri aracılığıyla 1500 kişiye ulaşmayı hedefledi. Haziran 2004'te sona ermesi gereken proje, AB tarafından çok başarılı bulunduğu için 10 haftadan oluşan bir dönem daha uzatıldı. Kaya, şunları söyledi:
Hayatla iç içe eğitim
"AB olmasaydı bu düşümüz projede kalacaktı. Çünkü Türkiye'den kimse destek olmayacaktı, önemi bilinmeyecekti. AB projenin ne denli önemli olduğunu ortaya koydu.
Beş bölgede haftada üç gün eğitim veriyoruz. Katılanların yüzde 70'i kadın. Yüzde 30'luk erkek kotası var. Maliyet, analiz, mali bütçe, sermayenin sağlanması, işletme birimleri, yönetim, satış, tasarım ve tanıtım gibi pratik bilgiler veriyoruz.
Dersleri insanların anlayabileceği şekilde, olayın özünü veriyoruz. İflas etmiş insanları getiriyoruz, niye iflas ettiklerini anlatıyorlar. Burada önemli olan hayatın arasındaki küçük dersler, bunlar hayatımızı yönlendiriyor. Programımız 10 hafta. Katılımcılarda yedinci haftadan sonra iş fikirleri oluşmaya başlıyor."
Girişimcilerin arasında çok sayıda üniversite mezunu da bulunduğunu vurgulayan Kaya, okumanın girişimci olmak için tek başına yeterli olmadığı kanısında: "Üniversite mezunları çok şey bildiklerini söylüyor. Ama neyi bilmediklerini bilmiyorlar. 'Biz sizden ne öğreneceğiz, her şeyi biliyoruz' diyenler var. Ama bazen, çok basit soruların bile cevaplarını veremiyorlar.
Önyargılarla savaş
Burada ilk öğrettiğimiz şu; elbisenizi dışarda çıkaracaksınız. Önyargılarınızı askılara asıp, içeri öyle gireceksiniz. Eğer elbiselerimizi
beğenirseniz giyeceksiniz. Beğenmezseniz bir daha buraya uğramayın.
Bir süre sonra elbisemizi giymekten hoşlanıyorlar. Çünkü insanca davranıyoruz. Projeye katılanlardan herhangi bir ücret alınmıyor. Yüzlerce kadın, dönem sonlarında, el sanatları, inşaat malzemesi, tekstil, turizm ve ithalat başta olmak üzere pek çok konuda kendi işini kurdu."