Kadınlara 'ortaçağ' cezaları

Ka-Mer'den bilgiler
R.G.'nin burnunun kesilmesi, 'töre' vahşetini Türkiye'nin yüzüne vurdu. Diyarbakır Kadın Merkezi'nin (Ka-Mer) bilgileri: Burun, parmak kesme, cinsel organı dağlama, kulağa, göze, dile, yüze kezzap dökme, saç kazıma, aç ve susuz bırakma 'olağan' cezalardan.
'Peşinden cinayet gelir'
Ceza vermek için herhangi bir bahane yetiyor: Giyim, gülme, evden erken çıkma, geç gelme veya çok gezme gibi... Ka-Mer yöneticisi Nebahat Akkoç, "Bölgeye göre değişen bu cezalar, cinayetin de ön aşaması" diyor.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Ayaklar mengeneyle sıkıştırılırdı, organlar kızgın demirle dağlanırdı, insanlar bedenlerindeki kemikler kırılana kadar kollarına bacaklarına bağlanan halatlarla gerilirdi. Dönem ortaçağ, yer Avrupa'ydı. Yüzyıllar geçti; yer Avrupalı Türkiye, yıl 2005. Bu ülkede burunlar, parmaklar kesilir, cinsel organlar dağlanır, kulağa, göze, dile, yüze kezzap dökülür, saç kazınır, insanlar aç susuz bırakılır. Hedef taşralı kadınlardır; o kadınlar "Burnun mu yanıyor?" diye tehdit edilir, öldürülür, milyonlarca insan da seyreder.
Diyarbakırlı 15 yaşındaki R.G.'nin 'İzinsiz baba evine gidiyor, erkeklerle konuşuyor' gerekçesiyle burnunun kesilmesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da sessizce uygulanan bir töreyi Türkiye'nin yüzüne vurdu. Kurulduğu 1997 yılından bu yana yaklaşık 13 bin kadına ulaşan Diyarbakır Kadın Merkezi (Ka-Mer) yetkilileri kadınların anlatımları ve duyumlara dayanarak, ortaçağı andıran uygulamaları şöyle özetliyor:
Gülmek bile ceza nedeni
"Kadına yönelik şiddet evrensel. Ancak bölgeler arası ve törelere göre farklılıklar var. Namus cinayetinin yanı sıra kadınlara uygulanan çeşitli cezalar var. Burun, parmak kesme, cinsel organı dağlama, kulağa, göze, dile, yüze kezzap dökme, saç kazıma, evde aç susuz bırakma gibi. Bu yöntemler kadına gözdağı vermek için kullanılıyor. Örneğin, burnunu keserek, 'Bir daha yaparsan öldürürüz' demek istiyorlar. 'Saç kazıma' cezası evlendikten sonra bakire çıkmayan kadınlara uygulanıyor. Kadının saçı kazınarak baba evine gönderiliyor. Bu da töre cinayetlerine zemin hazırlayabiliyor. Ama cezalar sadece namus meselesiyle ilgili olmuyor. Her ailenin, aşiretin kendi normları var. Bunun dışına çıkan kadını cezalandırıyorlar. Bazen kılık kıyafeti, bazen gülmesi, bir ortamda farklı hareket yapması ceza nedeni olabiliyor. Evden izinsiz çıkan, eve geç gelen, dışarıda fazla gezen kadınlar da cezalandırılabiliyor. Kadından itaat etmesi isteniyor."
Sonraki aşama cinayet
Ka-Mer Başkanı Nebahat Akkoç, "Biz şimdiye kadar dayak, burun kesme ve çok sayıda saç kazıma gibi örneklerle karşılaştık. Diğer ceza yöntemlerini duyum olarak aldık. Tüm cezalandırma yöntemlerinin amacı aynı. Bunlar, kadınların özgüvenini kırmak, toplum içine girmelerini engellemek, onları utandırmak için verilen cezalardır. Bu cezalardan sonraki aşama ise cinayettir. Bunlara aslında 'namus kisvesi' altında işlenecek cinayetlerden önce bir çeşit uyarı cezaları' demek de mümkündür" diye konuşuyor.
Diyarbakır'da faaliyet gösteren Selis Kadın Danışmanlık Merkezi yetkilileri ise küçük yaştan itibaren bu tür tehditler duyduklarını belirterek, "Namussuzluk yapanın 'burnu kesilir' diyorlardı. Eskiden büyükler küçük kızlara 'burnun yanmıyor mu' diyorlardı. Kızlar burunları kesilecek diye korkutuluyordu. Ama bunun uygulaması eski aşiretlerde ve törelerde var. Cezaların uygulanması günümüzde fazla olmuyor" dedi.
CEDAW'ın raporunda 'burun' vardı
BM'de 1979'da kabul edilen ve 1985'ten itibaren Türkiye'nin de taraf olduğu Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) -Türkiye'nin hazırladığı 'Gölge Raporu'nda Türkiye'de kadına yönelik şiddet anlatılırken şu ifadeler kullanılıyor:
"Kadına yönelik şiddet' atölyesinde katılımcılar şu şiddet örneklerine tanıklık etti: Kadın intiharları, töre- namus cinayetleri, zorla tüplerinin bağlanabilmesi, erken ve zorla evlendirilme, çok çocuk doğurmaya zorlanma, bir yere kapatılarak, aç ve bağlı tutulma, burun kesmeyle cezalandırılma."


    http://www.radikal.com.tr/7450667450660

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.