Kadınlardan kürtaj protestosu

Kadınlardan kürtaj protestosu
Kadınlardan kürtaj protestosu
Kadın örgütleri üyeleri, Kadıköy'de "kürtaj" ve "sezaryen" tartışmalarını protesto etti.

Bazı sendika, siyasal parti , meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları üyesi kadınlar ile kendilerine destek veren erkekler, Kadıköy Altıyol'da toplandı.

Saat 13.30’da bir araya gelen yaklaşık 2 bin kadın, ellerinde "Kürtaj haktır, Uludere katliamdır" pankartları taşıyarak, "Yaşasın kadın dayanışması" ve "Kürtaj haktır" sloganları attılar.

“Kürtaj haktır, Uludere katliamdır” yazılı pankart açan gruptakiler, “Kürtaj hakkımız, bedenimiz bizimdir”, “Kürtajı yasaklamak, kadın cinayetlerine davetiyedir”, “Direnen kadınlar kürtajı yasaklatmayacak” ve “ Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir” yazılı dövizler taşıyan grup, çeşitli sloganlar atarak Kadıköy Meydanı'na kadar yürüdü.

Burada yapılan ortak basın açıklamasında, devletin görevinin kürtajı yasaklayarak istenmeyen gebelikleri sağlıksız koşullarda sonlandırmaya mecbur bırakmak olmadığı, doğum kontrol yöntemlerine ulaşımı kolaylaştırmak olduğu vurgulandı.

Açıklamada, kadınların kürtaj hakkının bahane edilerek bedenlerinin, emeklerinin ve geleceklerinin denetim altına alınmaya çalışıldığı savunularak, “Ne kürtaj hakkımızın ne de bedenimiz, emeğimiz ve cinselliğimiz üzerindeki haklarımızın sınırlandırılmasına izin vermeyeceğiz” denildi.

Kadınlar ıslıklar ve alkışlar eşliğinde Kadıköy Altıyol’dan Kadıköy İskeleye kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında sınava yetişmek isteyen bir erkek öğrenci, yolu kapattıkları gerekçesiyle eylem yapan kadınlara tepki gösterdi. Bunun üzerine kadınlar da öğrenciye tepki gösterdi.

Zaman zaman erkek eylemciler ile kadın eylemcilerin arasında da tartışmaların da yaşandığı eyleme CHP İstanbul milletvekili Melda Onur da destek verdi.

Açıklamanın ardından türküler eşliğinde halay çeken grup üyeleri, daha sonra olaysız dağıldı.


  http://www.radikal.com.tr/108998210899825

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ** - papirus0606

  Benim bedenim hakkında konuşma hakkını kendinde nasıl bulur bu hükümet..bu ne hadiszliktir hala anlamış değilim..Ama bunların hepsi gündemi meşgul etme taktikleri unutmayalım

  Uludere derken en büyük düşman kaıdnlar oldu. - Ege1973

  Bugün gördüm diyanette bu işe müdahil olmuş ardında Bülent Ersoy, galiba kadınların işine karışmayı seven ne çok vatandaş varmış ülkem de,şöhretli olanı olmayanı,devleti temsil edeni etmeyeni hepsi kadınlar üstün de ahkam kesiyor ama bilmiyorlar ki kadınlar bu ülke de ne kadar güçlü.Sayın Kılıçdaroğlu'nun sözü çok güzeldi.Kadının bedeni kadına aittir dedi bu soruyu başbakana sorun dedi ilgilenen o doğru ..Gündemi değiştirmek yetmeyecek başbakana biz soracağız Uludere de ne oldu diye.

  ANLAYANA - pispor

  Sivri sinek saz,anlamayana davul zurna az.

  Kadın Eli - Mehmet Yıldız

  AKP'ye geri adım attıracak tek şey toplumsal demokratik tepki. Halkın olaylara ilgisizliği, toplumsal hafızasının zayıflığı, demokratik tepkilerin kitleseleşemeyişi iktidarın (Erdoğan'ın)dediğim dedik tavrının nedenlerinden biri ve en önemlisi. Partili partisiz tüm kadınların göstereceği demokratik direniş çözer bu işi. Özellikle AKP'li kadınalra çok iş düşüyor.

  Gosterin gucunuzu - Eskistanbul

  Haydi bayanlar gosterin gucunuzu.Erkeklerin butun guclerini ellerinden aldilar hic kimsenin GIK'i cikmadi,hani derler ya:her guclu erkegin arkasinda bir KADIN vardir.Siz gucunuzu gosterin bari.Bekir Coskun hakli galiba KADINLARIN GUCU badem biyiklilarin sonu mu olacak nedir...