Kadınlardan kürtaj protestosu

Kadınlardan kürtaj protestosu
Kadınlardan kürtaj protestosu
Kadın örgütleri üyeleri, Kadıköy'de "kürtaj" ve "sezaryen" tartışmalarını protesto etti.

Bazı sendika, siyasal parti , meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları üyesi kadınlar ile kendilerine destek veren erkekler, Kadıköy Altıyol'da toplandı.

Saat 13.30’da bir araya gelen yaklaşık 2 bin kadın, ellerinde "Kürtaj haktır, Uludere katliamdır" pankartları taşıyarak, "Yaşasın kadın dayanışması" ve "Kürtaj haktır" sloganları attılar.

“Kürtaj haktır, Uludere katliamdır” yazılı pankart açan gruptakiler, “Kürtaj hakkımız, bedenimiz bizimdir”, “Kürtajı yasaklamak, kadın cinayetlerine davetiyedir”, “Direnen kadınlar kürtajı yasaklatmayacak” ve “ Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir” yazılı dövizler taşıyan grup, çeşitli sloganlar atarak Kadıköy Meydanı'na kadar yürüdü.

Burada yapılan ortak basın açıklamasında, devletin görevinin kürtajı yasaklayarak istenmeyen gebelikleri sağlıksız koşullarda sonlandırmaya mecbur bırakmak olmadığı, doğum kontrol yöntemlerine ulaşımı kolaylaştırmak olduğu vurgulandı.

Açıklamada, kadınların kürtaj hakkının bahane edilerek bedenlerinin, emeklerinin ve geleceklerinin denetim altına alınmaya çalışıldığı savunularak, “Ne kürtaj hakkımızın ne de bedenimiz, emeğimiz ve cinselliğimiz üzerindeki haklarımızın sınırlandırılmasına izin vermeyeceğiz” denildi.

Kadınlar ıslıklar ve alkışlar eşliğinde Kadıköy Altıyol’dan Kadıköy İskeleye kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında sınava yetişmek isteyen bir erkek öğrenci, yolu kapattıkları gerekçesiyle eylem yapan kadınlara tepki gösterdi. Bunun üzerine kadınlar da öğrenciye tepki gösterdi.

Zaman zaman erkek eylemciler ile kadın eylemcilerin arasında da tartışmaların da yaşandığı eyleme CHP İstanbul milletvekili Melda Onur da destek verdi.

Açıklamanın ardından türküler eşliğinde halay çeken grup üyeleri, daha sonra olaysız dağıldı.