Kadınlardan şiddete siyah balonlu tepki

Kadınlardan şiddete siyah balonlu tepki
Kadınlardan şiddete siyah balonlu tepki
Samsun'da Opr.Dr. Aynur Dağdemir'in uğradığı bıçaklı saldırı sonucu öldürülmesi nedeniyle İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu üyeleri şiddet olaylarını protesto etmek için gökyüzüne onlarca siyah balon bıraktı.

RADİKAL - Samsun'da özel bir hastanede görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr.Dr. Aynur Dağdemir'in sekreterinin eski eşi tarafından görev yapıtğı hastanede bıçaklanıp öldürülmesinin ardından kamuoyunun tepkisi devam ediyor. Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu üyeleri ellerine aldıkları pankartlar ve siyah balonlarla Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi.

Şiddet olaylarını protesto eden yaklaşık 200 kişilik grup adına kurul sözcüsü Reşat Kılıçarslan, basın açıklaması yaptı. Kılıçarslan, tüm dünyanın kan, gözyaşı ve şiddeti olanca yoğunluğu ile yaşadığını belirterek, "Adı ne olursa olsun şiddet, insana yakışmayan bir davranış biçimidir. Ne Opr.Dr. Aynur Dağdemir'ler ölmeli ne de dünyanın bir başka bölgesinde insanlar vahşetin kör kurşunu, bombası ile yaşamdan koparılmalıdır. 'Karı gibi yaşamaktansa, erkek gibi ölürüm' diyen sefil anlayışı, sözleri, düşünce tarzını önce onu doğuran anadan başlayarak kınamak, dur demek, bu yanlışın düzeltilmesini istemek artık bir insanlık görevi oldu. Bu yanlışa dur demeliyiz, susmalıyız, anlatmalı, ikna etmeliyiz" dedi. Basın açıklamasının ardından eyleme katılanlar ellerindeki onlarca siyah balonu gökyüzüne bıraktı. Ayrıca eylemi takip eden yerel ve yaygın basın kuruluşlarının temsilcileri de destek vermek amacıyla kamera ve fotoğraf makinelerini yere bıraktı.
DHA/Yaprak KOÇER - Hakan ÇELİKBAŞ