Kadınlardan TDK'ya "müsait" tepkisi: O parantezi kaldırın

Kadınlardan TDK'ya "müsait" tepkisi: O parantezi kaldırın
Kadınlardan TDK'ya "müsait" tepkisi: O parantezi kaldırın
Türk Dil Kurumu'nun (TDK) internet sitesindeki sözlükte yer alan "müsait" kelimesinin tanımı, kadınların tepkisini çekti. Kadınlar tepkisini sosyal medyada gösterirken, özellikle parantezli kısmın kaldırılmasını talep ettiler.

Türk Dil Kurumu'nun (TDK) web sitesindeki sözlükte "müsait" kelimesinin anlamlarından birinin "Flört etmeye hazır olan, kolayca flört edebilen ( kadın )" olarak tanımlanması kadınların tepkisini çekti. CNN Türk’te yer alan habere göre TDK'nın bakış açısını cinsiyetçi bulan feministler sosyal medya ve e-mail yoluyla kuruma karşı harekete geçtiler.

PARANTEZE TEPKİ GÖSTERDİLER

İstanbul Feminist Kolektif, Facebook hesabından bu durumu duyurarak "Bu anlamdaki müsait için neden parantez içinde ‘kadın’ yazılmıştır? Erkek ‘müsait’ olamaz mı? Bu cinsiyetçi ifadenin acilen kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi.

TDK'nın çevrimiçi sözlüğünde müsait, öncelikle "uygun, elverişli" olarak tanımlanıyor. İkinci tanımda ise "flört etmeye hazır kadın" ifadesine yer veriliyor.

TDK'da yer alan "müsait" kelimesinin sayfasına ulaşmak için buraya tıklayın.


  http://www.radikal.com.tr/131025713102575

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ayse Sule'ye - user954723

  Yani diyorsunuz ki erkek "ben müsaitim" derse bu bozuk Türkçe olacak? Nereden uyduruyorsunuz bunları, buyrun bir de buradan bakın: http://www.etimolojiturkce.com/kelime/m%C3%BCsait

  Ali Fistan Bey'e... - Ayse Sule

  Fransizca'da sifatlarin cinsiyeti var derken tabii ki tanimladiklari kelimenin eril ya da disi olusuna gore aldiklari formu kastetmistim. Hatta tekil ve cogul olusuna gore bile degisir bu formlar. Yoksa ornegin ayni sifat icin beau, belle, beaux, belles diye bir cesitlilik olmazdi. Neyse, amacim ne sizinle ne de bir baskasiyla Fransizca bilgisi yaristirmak degil. Bir onceki yorumumda dil bilgimi one cikarmamin tek sebebi de bu haberden kadinlarin alinmasina gerek yok, Arapca, Fransizca gibi dillerde olur boyle durumlar mesajini vermekti. Tek uzuldugum sey, "Ayse Sule'ye soru" diye basladiginiz ama hic soru sormadan surdurdugunuz yorumu, "kadin olarak asagilanmaya karsi cikacaginiz bir gelecek umidiyle" diye bitirmeniz. Ben musait kelimesinin sozlukte bu sekilde aciklanmis olmasindan dolayi kendimi asagilanmis hissetmiyorum. Asil asagilayici olan, yaptigim teknik bir yoruma bile, sirf kadin kimligimden dolayi boyle ust perdeden tepkiler vermeniz. Bunu da, sekilde goruldugu uzere sineye cekmedim. karsi ciktim. Baska bir sey dileseymissiniz olacakmis, o derece!

  Ayse Sule'ye Soru - Ali Fistan

  Fransizca'yi yuksek lisans egitimi yapacak seviyede bilmem ama bir noktada yanlis bilgi verdiginizin farkina varacak kadar bilirim: Demissiniz ki "Arapca'da, aynen Fransizca'da oldugu gibi, kelimelerin ve onlara atfedilen sifatlarin cinsiyetleri vardir. " Yanlis. Fransizca'da sifatlarin cinsiyeti yoktur. Niteledikleri kelimelerin cinsiyetine gore yani kelimenin eril ya da disil olmasina gore, sifatin disi ya da eril hali kullanilir. Her sifatin da hem eril, hem de disi hali vardir. (Kimi zaman ikisi aynidir) Ikinci nokta: "Sadece kadinlar icin "musait" kelimesi kullanilirken, eminim "florte elverisli erkek" icin de Arapca'nin ayri bir kelimesi mevcuttur." Haberin ve tartismanin konusu olan Arapca bir sozluk degil, Turkce bir sozluk. Kelimenin Arapca kokunun bu sekilde aciklamasi olabilir ama Turkce sozluge parantez icinde kadin seklinde belirtmek en iyi ihtimalle ne kadar ozensiz ve cahilce hazirlandigina ispat eger gercekten art niyet ya da daha da cahil baska bir anlayis yoksa bile. Demissiniz ki "Arapca gercekten de cok zengin ve muhtesem bir dil. Ama bizim buralarda kibirli cahillerin nefret objesi ne yazik ki..." Dogrudur, Arapca cok zengin bir dil olabilir, tahminice de oyledir. En azindan bircok yaygin dil dahil bircok lisanin kelimesini dagarcigina inanilmaz sayida kelime vermistir. Ancak bu konu ile ilgili tepkilerin ne Arapca ile alakasi var, ne de kibir ya da cahillikle. Konu, aciklamasi ne olursa olsun, aciklamasi dogru bilgiler dahi icerse, cinsiyet ayrimciligi daha da kotusu kapkara cahil bir anlayis ya da yaklasimdir. Kadin olarak asagilanmaya karsi cikacaginiz bir gelecek umidiyle.

  Arapca - Ayse Sule

  Herseyden once, "musait" Arapca kokenli bir kelime. Arapca'da, aynen Fransizca'da oldugu gibi, kelimelerin ve onlara atfedilen sifatlarin cinsiyetleri vardir. Mesela benim tanidigim Arap kadinlar erkek cocuklarini habibi, kiz cocuklarini da habibti diye severler. Sanirim ayni sey musait kelimesi icin de soz konusu. Sadece kadinlar icin "musait" kelimesi kullanilirken, eminim "florte elverisli erkek" icin de Arapca'nin ayri bir kelimesi mevcuttur. Fransizca ve Ingilizce'yi yuksek lisans egitimi yapacak seviyede bilen ama hala Arapca'yi ogrenememis biri olarak soyluyorum; Arapca gercekten de cok zengin ve muhtesem bir dil. Ama bizim buralarda kibirli cahillerin nefret objesi ne yazik ki...

  Erkek hep müsait - user1029728

  Erkek her zaman müsait, fıtratında var, ayrı bir sıfata ihtiyaç yok, manası yok.