'Kadınları kardeşime vurdurttum'

'Kadınları kardeşime vurdurttum'
'Kadınları kardeşime vurdurttum'

Katliam sanıkları yargılanırken, köylüler gelişmeleri televizyonlardan an be an takip etti (üstte). Bir sanık araçtan inerken gülüyordu (altta).Sanıklar getirildiğinde çevre yollar trafiğe kapatıldı. Duruşma salonunun bulunduğu kata, görevliler, sanıklar ve mağdurlar dışında kimse alınmadı (solda). FOTOĞRAF: YAPRAK KOÇER / DHA FOTOĞRAFLAR: CEM ÖZDEL / AA

Yedisi çocuk 44 kişinin öldürüldüğü Bilge köyü katliamında daha önce suçlamaları reddeden sanık 'Şıh Mehmet' lakaplı Mehmet Çelebi itiraf etti: Namus için yaptık. Ben erkekleri, kardeşim kadınları vurdu. Kurşunum bitince iki kişiyi oğlum öldürdü
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ÇORUM - Mardin’in Mazıdağ ilçesi Bilge köyünde yedisi çocuk 44 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili davaya, güvenlik nedeniyle alındığı Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. 11’i tutuklu 13 sanığın yargılandığı davanın duruşması, sanıklardan ikisinin 18 yaşından küçük olması nedeniyle, basına kapalı yapıldı. Savcılıkta suçlamaları kabul etmeyen davanın sanığı Şıh Mehmet lakaplı Mehmet Çelebi, “Baskını planladım, namus için yaptık” dedi.
Mazıdağı ilçesine 40 kilometre uzaklıktaki Bilge köyünde 4 Mayıs akşamı saat 21.00’de meydana gelen olayda, köyün eski muhtarı Cemil Çelebi’nin kızı Sevgi Çelebi ile Habip Arı’nın nişan töreninin olduğu eve yapılan baskında yedisi çocuk 44 kişi öldürülürken, ikisi çocuk üç kişi de yaralandı. Katliamın ardından ‘Şıh Mehmet’ olarak bilinen Mehmet Çelebi’nin aralarında bulunduğu Çelebi soyadlı ve yaşları 14 ile 64 arasında değişen 11 kişi  tutuklanarak cezaevine gönderildi. İki kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kürtçe bilen polisler
Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 11 sanık dün sabah 16 araçlık konvoyla jandarma ve polis eşliğinde Çorum Adliye Sarayı’na getirildi. Adliye binası çevresinde güvenlik önlemi alındı. Çevredeki yollarda da sivil ve resmi polisler önlem aldı. Adliye içinde ve dışında 30 Kürtçe bilen sivil ve resmi polis görev yaptı.
Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanıklar arasında 14 yaşında M.S.Ç’nın bulunması nedeniyle duruşmanın basına kapalı yapılmasına karar verildi. Duruşmayı izlemek üzere 20’ye yakın mağdur yakını Çorum’a geldi.  Salonda 11’i tutuklu 13 sanık hazır bulundu. Sanıklardan S.Ç., Kürtçe ifade vermek istediğini söyledi. Kürtçe bilen bir polis çeviri yapmakla görevlendirildiği sırada sanık Türkçe konuşunca hâkim ‘Türkçe biliyorsun, Türkçe savunma yapacaksın’ dedi.  

‘Baltayla parça parça keserdim’
Sanıklar’dan 43 yaşındaki Mehmet Çelebi, oğlu M.Ş.Ç. ve kardeşi Abdulhakim Çelebi, suçlamaları kabul ederken, diğer dokuz sanık reddetti. Mehmet Çelebi, karısı Fersi Çelebi’nin ölenlerden Fesih Çelebi ile ilişkisi olduğu için katliamı yapmaya karar verdiğini söyleyerek, şöyle devam etti: “Karım Fersi ile Fesih sürekli bir biriyle işaretleşiyorlardı. Fesih Çelebi, bazı zamanlarda, evimin duvarını balyozla vurup işaret veriyordu. Hatta evimin duvarında bir haberleşme deliği açmışlar. Bu durumu Fesih’in aile büyüklerine söyledim. ‘Fesih bu köyden gitsin’ dedim. ‘Yoksa kimseyi sağ bırakmam’ dedim. ‘Kaç kişi vurursun, gel vur’ dediler. Gözüm döndü. Herkesi öldürdüm. Yanımda balta olsaydı parça parça keserdim. Erkeklerin olduğu tarafı ben taradım. Geri kalan iki kişiyi de oğlum vurdu. A.Ç.’yi de kadınların tarafına gönderdim.”
Çelebi, imamı öldürdüğüne pişman olduğunu söyledi: “Çok üzüntülüyüm. Bir çocuğumu ölen imamın yerine ailesine vermek isterim.” Mehmet Çelebi duruşmada ayrıca, saldırı sonrasında bulunmayan üç silahın yerini bildiğini de belirtti. Oğul M.Ş.Ç. ile Abdulhakim Çelebi de suçlamaları kabul etti.
Sanıklar savcılık sorgusu sırasında ise yasak aşk iddiasını reddetmişlerdi.
 Mahkeme öğleden sonraki bölümünde, görgü tanıklarını dinledi. Sağ kurtulanan Rukiye Çelebi, gözyaşları içinde ifade verirken, Abdulhakim Çelebi’nin ilk ateşiyle hamile bir kadının öldüğünü anlattı.
Müşteki yakınları, Mehmet Çelebi’nin dile getirdiği yasak ilişki hikâyesi hakkında bilgi sahibi olmadıklarını dile getirdiler.
Sanıklardan dokuzunun ‘Tasarlayarak ve canavarca hisle adam öldürme’ suçundan 36’şar kez, yedi çocuğun öldürülmesi suçundan yedişer kez ve hamile bir kadını öldürmek suçundan birer kez olmak üzere 44’er kez ağırlaştırılmış müebbet cezası, altı yetişkin ve dört çocuğu da iştirak halinde tasarlayarak canavarca hisle öldürmeye teşebbüs suçundan 10’ar kez 216’şar yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi.