Kadınların barış buluşması

Dünyanın dört bir yanındaki iş ve meslek sahibi kadınlar bu yıl Türkiye'de yapılan Uluslararası Avrupa Soroptimist...

İSTANBUL - Dünyanın dört bir yanındaki iş ve meslek sahibi kadınlar bu yıl Türkiye'de yapılan Uluslararası Avrupa Soroptimist Federasyonu Kongresi için İstanbul'da buluştu. İlk olarak 1921'de ABD'de kurulan ve 1948'de Müfide Ferit Tek'in başkanlığında Türkiye'de de açılan Soroptimist Kulüpleri özellikle kadınlara, eğitim, kültür, sağlık ve insan hakları konularında hizmet etmeyi amaçlıyor. Swissotel'de yapılan ve 61 ülkeden 350'nin üzerinde temsilcinin katıldığı kongre dün dönem başkanı olan Ayla Selçuk'un konuşmasıyla başladı.
Konuşmasında siyasetin dışında ancak bütün siyasilerle ilişki içinde olduklarını belirten Selçuk, amaçlarının yoksulluğun giderilmesi, barışın etkin olması ve kadınların haklarına kavuşabilmesi için mücadele etmek olduğunu ifade etti. Dört gün sürecek kongre boyunca tüm Avrupa ve Afrikada'ki çalışmalarıyla ödül kazanan yedi kulüp projelerini sunacak.
Ödüle değer 7 proje
1. Herkes için bir şans (Romanya): Öğrenim sürecinde güçlük çeken on kız öğrenciye öğrenim süresi boyunca maddi yardım yapılıyor.
2. Peri Masalları (Avusturya): Öğrencilerin şiddetten uzaklaşması amacıyla bir hikâye yarışması düzenlendi. Hikâyeleri bir kitapta toplanan öğrenciler, ortak çalışma ve paylaşmayı öğrendi.
3. Gençler AIDS'e Karşı (Kenya): Kenya'nın Nakuru bölgesindeki Egerton Üniversitesi öğrencileri pankartlar, şarkılar, sloganlar geliştirerek,
AIDS'in önemini kamuoyuna anlatmaya çalıştı.
4. Genç İsviçreli Tasarımı: İsviçre Unyonu'nun ortak bir çalışması olarak kulüpler moda ve tasarım yarışması açtı. Defile ve fuarlar aracılığıyla gençlerin becerilerini sergilemeleri sağlandı.
5. Su nehirler ve yaşam (Avusturya): Çevre konusunda duyarlılığı artırmayı amaçalayan bu proje ile doğal su kaynaklarının ve nehirlerin temizliğinin önemi anlatılmaya çalışıldı.
6.Tallo Okulu (Mali): Hollanda Unyonu'nun desteği ile Mali'de bir okul kuruldu. Avrupa ve Afrika soroptimistlerinin dayanışma öreneği olan bu okulda birçok genç geleceklerini kurtaracak .
7. Uluslararası Gençlik Gezisi (Almanya): 10 ülkeden gelen gençler EXPO 2000 kapsamında Almanya'da bir araya gelerek insanlık doğa ve teknoloji konularında acil problemleri tartıştı.