Kadınların derdi yasalar

Türkiye Barolar Birliği Kadın Komisyonu (TÜBAKKOM), TCK'daki kadını küçük düşüren düzenlemelerin bir an önce değiştirilmesini istedi.

ANKARA - Türkiye Barolar Birliği Kadın Komisyonu (TÜBAKKOM), TCK'daki kadını küçük düşüren düzenlemelerin bir an önce değiştirilmesini istedi. Cinsel taciz ile eşe karşı tecavüzün şikâyete bağlı suç olmaktan ve uzlaşma kapsamından çıkarılması gerektiğini vurgulayan TÜBAKKOM, TCK'ya göre savcı ve yargıçlar aracılığıyla devletin kadınlara tacizcisiyle, tecavüzcü eşle pazarlık yapmasını önerdiğini anlattı.
TÜBAKKOM, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Danışma Günü nedeniyle dün Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), TBMM Başkanvekili AKP'li İsmail Alptekin ve CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'u ziyaret etti.
PMD ziyareti sırasında açıklama yapan TÜBAKKOM heyeti, yasada istedikleri düzenlemeleri şöyle açıkladı: "TCK'nın 102'nci maddesinde düzenlenen cinsel taciz suçu ile 105'inci maddesinde düzenlenen eşe karşı tecavüz suçu önce mağdurun şikâyeti koşuluna bağlanmış, ardından da diğer takibi şikâyete bağlı suçlarla birlikte CMK'nın 253 ve 254'üncü maddelerinde düzenlenen uzlaşma kapsamına alınmıştır.
Yani devlet, savcı ve yargıçlarımız aracılığıyla çoğunluğu kadın olan mağdurlara tacizciye yada tecavüzcü eşiyle uğradığı zararın hesabını ve pazarlığını yapmasını teklif etmektedir. Hangi çağdaş hukuk sisteminde insana bu denli küçük düşürücü bir teklifte bulunulabilir. Kadınlara ve çocuklara yönelik her türlü şiddetle ilgili maddi ve manevi tazminat davaları mahkeme harç ve tutarlarından muaf tutulsun."
AKP'li Alptekin, TCK'ya yönelik bu talepleri ilgili yerlere ileteceğini söyledi.
İmam nikâhı şikâyeti
TÜBAKKOM heyeti, CHP'yi ziyaretinde de, "Bu şiddet hepimizi yakıyor" dedi. Belediyelerin çocuk ve kadın koruma evleriyle ilgili sorumluluklarını yerine getirmemesinden yakınan TÜBAKKOM Sözcüsü Selma Göçmen, resmi nikâh olmaksızın dini tören yapılmasından yakındı . CHP'li Anadol da, "TCK kabul edilirken şansız bir zina tartışması kamuoyu gündemine geldi. Başbakan burada söylediğini Avrupa'da, -tabiri caizse özür dilerim ama- tükürdüğünü yaladı. Türkiye erkek egemen bir toplum. Bunun özgür bireyler toplumuna dönüşmesi lazım. Bu da kadın-erkek eşitliğiyle mümkün. Devletin televizyonunda bu konuda suç işleniyor. Başbakan da Avrupa'da gazeteciler sorunca, ulemaya dönüşüyor herhalde, ikinci kadını almanın koşullarını anlatıyor. O imamı teşvik eden Başbakan.
Öte yandan töre ve namus cinayetleri ile kadın ve çocuklara yönelik şiddet nedenlerini araştırmak amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu üyelerinin İstanbul turu dün sona erdi. Komisyon üyeleri dün saha çalışması yaptı ve Metris Cezaevi, kadın sığınma evleri, töre cinayetine kurban gitmiş kişilerin aileleriyle görüştü. Komisyon başkanı AKP'li Fatma Şahin, "Biz tarafları dinlemek, izlemek istiyoruz" dedi.
Mirabel kardeşler öldürülmüştü
25 Kasım 1960'ta Dominik Cumhuriyeti'ndeki diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kadının (Mirabel Kardeşler) tecavüz edilerek vahşice öldürülmesinin ardından, 1999'da Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım 'Uluslararası Kadına Karşı Şiddete Hayır Günü ilan edilmişti.


    http://www.radikal.com.tr/7643147643140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.