Kadınların soyadı çilesini AİHM bitirdi

Kadınların soyadı çilesini AİHM bitirdi
Kadınların soyadı çilesini AİHM bitirdi

Avukat Gülizar Tuncer

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, kocasının soyadını kullanmak istemeyen kadınlar için emsal kabul edilecek karar aldı. Gülizar Tuncer'i haklı bularak Türkiye'yi mahkûm etti.

Radikal.com.tr - Kocasının soyadını kullanmak istemeyen Avukat Gülizar Tuncer, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından haklı bulundu. AİHM dün verdiği kararda Türkiye ’nin evli kadınlara uyguladığı kocanın soyadını kullanma zorunluluğunu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ayrımcılıkla ilgili 14. maddesine aykırı bularak Türkiye’yi mahkum etti. 

Taraf gazetesinden Sümeyra Tansel'in haberine göre AİHM ayrıca Tuncer’e 1500 Euro tazminat ve 3030 Euro mahkeme masrafının ödenmesine karar verdi. Avukat Gülizar Tuncer kararla birlikte Türkiye’nin iç hukukta değişikliğe gitmek zorunda olduğunu belirterek şöyle konuştu, “Türkiye şimdi AİHM kararının gereğini yerine getirmek ve mevzuat değişikliğine gitmek yükümlülüğünde. Aksi takdirde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi yaptırım uygulamak durumunda kalabilir.”


Sümeyra Tansel'in haberinin tamamı aşağıdaki linkten okunabilir:
Soyadı çilesini AİHM bitirdi


  http://www.radikal.com.tr/114922611492262

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kesinlikle destekliyorum; - yazarın sonu

  Ve fakat teknik bir problem de var. Şimdi Kadının soyadı Tuncer olsun Erkeğinki de Tunay diyelim. Çocuğun soyadı kayda Ayşe Tuncer Tunay olarak geçtiğinde, bu bayan annesini örnek alarak evlenecek olduğunda çocuğunun soyadı (babasının da -Kaya- soyadı taşıdığını kabul edersek)Fatma Tuncer Tunay Kaya olsa ve bu böyle kuşaktan kuşağa uzayıp gitse sonu nereye varır? Ama tüm bunlara rağmen bayanlar için güzel bir kazanım. Ha tabi aslında Babasının Annesine yüklediği zoraki soyad için de mücadele etmiş olması ayrı bir husus.

  Tebrikler Avukat Tuncer - YasG

  Bu basariniz ve biz Turk kadinlarina hukuki olarak ornek olusunuz icin sizi tebrik ederim ve ayrica da tesekkurler size. Umariz medeni kanundaki bu kadina karsi ayrimcilik iceren 187. madde de en kisa zamanda yerini gercek anlamda insan haklarina saygili bir maddeyle degistirilir. Kimse bunun aile olmakla cocugun soyadinin ne olacagiyla vs bir ilgisinin oldugunu iddia da etmesin, hadi tum latin Amerika Ispanya´yi gecelim, Arap toplumunda ve Pers kulturunde de kadin kendi soyadini kullanir. Dunyada ailenin kutsal oldugu tek ulke elbette Turkiye degil...