Kadınsız yerel seçim

81 ilde bir kişi yok muydu?
Belediyeleri yine erkekler yönetecek. Meclis'te 13 kadın milletvekili bulunan Başbakan Erdoğan liderliğindeki AKP, 81 ilden hiçbirinde kadın aday tercihinde bulunmadı. Ankara, İstanbul ve İzmir'in merkez ilçelerinde de AKP'den kadın aday yok.
Lider kadın olsa bile...
11 kadın milletvekili olan CHP, Kırıkkale ile İzmir Konak'ta kadın adaya yer verdi. DSP beş ilde, DYP bir il ve dört ilçede, MHP bir il ve bir ilçede, Nesrin Nas'ın liderliğindeki ANAP sadece iki ilde kadın aday gösterdi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Yerel seçimlerde kadının adı yine yok. Liderler, belediye başkan adaylarındaki tercihlerini erkeklerden yana kullandı. Başbakan Tayyip Erdoğan, hiçbir ilde kadın adaya yer vermezken, CHP lideri Deniz Baykal sadece bir ilde kadın aday gösterdi. DSP ise 5 il ile en çok kadın
aday gösteren parti oldu.
3 Kasım seçimlerinde Meclis'e 13 kadın milletvekili sokan AKP, 81 ilin hiçbirinde kadın adaya yer vermedi. AKP, Ankara, İstanbul ve İzmir'in merkez ilçelerinde de tek bir kadın aday göstermedi.
Parlamento'da 11 kadın milletvekili bulunan CHP de kadın adaylara hemen hemen hiç yer vermeyen partilerden oldu. CHP, sadece Kırıkkale (Makbule Artuner) ve İzmir'in merkez ilçesi Konak'ta (Dilare Ersözlü) yarışa kadınlarla katıldı. DYP ise 1 il 4 merkez ilçe olmak üzere 5 yerde kadın adaylara yer verdi.
Birincilik DSP'de
Kadın adaya en çok yer veren parti ise DSP oldu. Ancak DSP'de de kadınlar sadece 5 il 5 de merkez ilçede kendilerine yer bulabildi. DSP, Aksaray (Hatice Avan), Aydın (Nurten Atalay), Çorum (Nuray Ercan), Kastamonu (Meral Turna), Kütahya (Gül Atasay) ile, İstanbul'un Fatih (Çiğdem Korkmaz), Güngören (Zerrin Kavak), Şile (Yücel Erdener), Ankara'nın Altındağ (Ayşe Gürocak) ve Çankaya (Melda Bayar) ilçelerinde kadın aday gösterdi.
DYP'nin kadın aday gösterdiği yerler Iğdır (Nimet Turan), İstanbul'da Esenler (Selma Ünal), Silivri (Vildan Güvenç), Sultanbeyli (Kamile Dikbaş) ve Ankara'da Altındağ (Canan Erenözlü).
MHP de İstanbul Büyükşehir (Meral Akşener) ve Bakırköy (Selma Gönüllü) ilçesinde; SP ise İzmir Büyükşehir'de (Oya Akgönenç) kadın aday gösterdi.
Tek kadın liderli parti
Nesrin Nas'ın genel başkanlığını yaptığı ANAP da sadece iki ilde kadın aday gösterdi. İstanbul Bükşehir Belediyesi (Pınar Türenç) ile Sakarya'da (Müyesser Dokumacı) kadın adaylara yer veren ANAP'ın, Ankara'nın Etemesgut (Işıl Kılıç), Mamak (Yasemin Ural) ve İzmir'in Gaziemir (Nermin Özçelik) ilçelerindeki tercihleri de kadınlardan yana.ANAP'tan pasif rekor
3 Kasım seçimlerinde barajı aşan iki parti AKP ile CHP tüm illerde seçime katılmaya hazırlanırken, SP'den de "Tüm illerde aday gösterdik" açıklaması geldi. MHP Şırnak, DYP ise Hakkâri'de aday göstermedi. Seçim yarışına katılmama rekoru ise ANAP ile DSP'de. ANAP 52, DSP ise
19 il merkezinde belediye başkan adayı göstermedi.
Eskiler sahaya indi
Partileri 3 Kasım'da seçim barajına takılınca TBMM'ye giremeyen çok sayıda eski milletvekili ve bakan da yerel seçimlerde aday oldu. DSP'den 9, SP'den 7, DYP'den 6, MHP'den 2, AKP, CHP ve ANAP'tan bir eski vekil aday. Aday olan eski milletvekilleri şöyle: AKP: Necmettin Dede (Muş), CHP: Naci Ekşi (İstanbul-Küçükçekmece), DYP: Baki Ataç (Balıkesir), Adnan Türkoğlu (Çorum), Necmi Hoşver (Çorum), Ergun Özdemir (Giresun), Yaşar Okuyan (Yalova), Yücel Seçkiner (Ankara-Çankaya), ANAP: Yusuf Namoğlu (İstanbul-Beşiktaş), DSP: Masum Türker (İstanbul Büyükşehir), Tayfun İçli (Ankara Büyükşehir), Ali Arabacı (Bursa Büyükşehir), Mehmet Kocabatmaz (Denizli), Hasan Suna (Yalova), Fadlı Ağaoğlu (İstanbulBağcılar), Yücel Erdener (İstanbul-Şile), Ayşe Gürocak (Ankara-Altındağ), Melda Bayar (Ankara-Çankaya), MHP: Meral Akşener (İstanbul Büyükşehir), Methanet Çulhaoğlu (Adana Büyükşehir), SP: Mukadder Başeğmez (İstanbul Büyükşehir), Oya Akgönenç (İzmir Büyükşehir) Yakup Budak (Adana Büyükşehir), Ahmet Demircan (Samsun), Turhan Alçelik (Giresin), Yaşar Canbay (Malatya), Kazım Arslan (Yozgat)