Kadir Has unutulmayacak

Kalp krizinden hayata veda eden eğitim gönüllüsü Kadir Has için, kurucusu olduğu Kadir Has Üniversitesi'nde ve Fatih Camii'nde devlet töreni düzenlendi. Has'ı son yolculuğuna uğurlamaya Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Gül ve Milli Eğitim Bakanı Çelik'in yanı sıra çok sayıda siyasi ve işadamı da geldi. Törene katılanlar hemfikirdi: Önemli hizmetleri bulunan, geride iz bırakan değerli bir insandı.

İSTANBUL - Hayırsever işadamı Kadir Has için, kurucusu olduğu Kadir Has Üniversitesi'nde devlet töreni düzenlendi. Has'ı naaşı Fatip Camisi'ndeki cenaze töreninin ardından Küçükyalı aile kabristanlığında toprağa verildi.
Yaşamını 1990'lı yıllardan itibaren hayırsever işler yapmaya adayan, geçirdiği kalp krizi nedeniyle önceki gün hayatını kaybeden Kadir Has için dün devlet töreni düzenlendi. Kadir Has'ın cenazesi, törenin yapılacağı üniversitenin Cibali'deki kampüsüne sabah erken saatlerde getirildi. Türk bayrağına sarılı tabutun bir manga polis tarafından salona getirilmesinin ardından tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Törende konuşan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'nin önemli bir ismini kaybetmekten duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Bir Kayserili olarak kendisiyle hep gurur duyduk. Bugün büyük bir üzüntü içindeyiz" dedi. Has'ın manevi oğullarından Can Has ve Nuri Has, Kadir Has Vakfı'nı ve bütün kurumlarını daha ileriye taşıyacaklarına ve çok değer verdiği aile birliğini koruyacaklarına dair şereflerinin üzerine ant içti. Kadir Has'ın eşi Rezan Has'ın taziyeleri kabul ettiği törene, İstanbul Valisi Muammer Güler, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Yılmaz, Has'ın manevi kızı Alina Has, gelinleri Selin ve Ahu Has ile aralarında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.
Kadir Has'ın Türk Bayrağı'na sarılı tabutu, devlet töreninin ardından, karanfiller ve alkışlarla Fatih Camisi'ne getirildi. Öğleyin kılınan cenaze namazında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Tuncel de ön safta yer aldı. Camiye girişi sırasında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, buraya son bir görev yapmaya geldiğini söyledi. Törene, siyaset ve iş dünyasından çok sayıda kişi katıldı. Tabutun cenaze aracına konulması sırasında bazı vatandaşlar cenazeye karanfil attı. Has'ın cenazesi Küçükyalı Mezarlığı'nda dualar eşliğinde defnedildi.