Kadir İnanır: Sürecin ve barışın öncüsü olacağım

Kadir İnanır: Sürecin ve barışın öncüsü olacağım
Kadir İnanır: Sürecin ve barışın öncüsü olacağım
Batman Belediyesi tarafından düzenlenen, '5'inci Yılmaz Güney Kürt film festivali'ne katılan sinema oyuncusu ve ve bir dönem Akil İnsanlar Heyeti üyeliği yapan Kadir İnanır, "Barış için halkların kardeşliğine inanan, şartlar ne olursa olsun barışa inanan bir yüreğe sahibim. Çözüm süreci ile barışın öncüsü olacağım" dedi.

RADİKAL - Batman Yılmaz Güney sinemasında devam eden, festival kapsamında, kalabalık bir sinemaseverle birlikte 'Katırcılar' filmini izleyen Kadir İnanır başrol oynadığı filmin öyküsünü anlattı. 1987 yılında yönetmenliğini Şerif Gönen'in yaptığı filmde, bölgede katırlarla kaçakçılık yapan yöre insanın hayatını anlattıklarını belirten İnanır, 1972 yılında 'Azap' filminin çekimi için Hasankeyf'e geldiğini, o günden beri yöreye gelmediğini kaydetti. 

Katırcılar filminin Roboski (Uludere Ortasu) ve Kobani'yi anımsattığını kaydeden Kadir İnanır şöyle konuştu: "Bu ülkede bir daha böyle bir film çekilmeyecek. Katırcılar, Türk sineması tarihine altın harflerle geçecek en büyük filmlerindendir. Bu film bir anlamda Roboski ve Kobani'nin öyküsüdür. Katırcılar filminde, bölgede katırla kaçakçılık yapan insanların hayatını anlatmıştık dediğimde Uludere ve Roboski'yi hatırladınız. Orada hayatını kaybedenler, çocuk yaşta öldüler. Onun için bu filmin tarihi bir önemi var." 

İnanır 43 yıl sonra Hasankeyf'te

BARIŞ İÇİN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ 

Aynı zamanda Akil İnsanlar heyeti üyeliği yapan sonra bu görevden çekilen Kadir İnanır, çözüm süreci ile barışın öncüsü olmaya devam edeceğini kaydederek şunları söyledi:
"Bu bölgede çok film çektim. Katırcılar filminde oynayanlardan biriyle gelmek isterdim. Çok sevdiğim 'Katırcılar' filminin festivalde yer alması beni oldukça mutlu etti. Barış için halkların kardeşliğine inanan, şartlar ne olursa olsun barışa sonsuz inanan bir yüreğe sahibim."

"KADİR İNANIR MECLİS'E" SLOGANLARI ATILDI

Katırcılar filmini eşi Jülide Kural ile birlikte izleyen İnanır'ı sinemaseverler, alkışladı ve 'İnanır Meclis'e' ve 'Biji Kobani' sloganları atıldı. Batman Belediye Başkan vekili Gülistan Akel, programının bitiminde Kadir İnanır'a plaket verdi. 

'AKTİF SİYASETİ DÜŞÜNMÜYORUM'

Siyasete gireceği iddialarına da açıklık getiren Kadir İnanırp arlamentoda çalışmayı düşünmediğini belirterek şöyle devam etti:
"Başka partilerden de çok teklif aldım. Aktif siyaset yapmak isteseydim, beş dönemdir vekillik yapardım. Yıllarca parlamentoya girmek için çalışmalar yapanlara saygı duyuyorum. Hiç böyle bir şey düşünmedim. Şimdi de emek vermiş insanların emeğinin üzerine gidip 'ben böyle bir şeye talibim' diyemem. Ayrıca benim karakterime de böyle bir şey yakışmaz. Hem istemiyorum, hem de böyle bir durum var. Onun için parlamentoda çalışmayı düşünmüyorum. Başka partilerden de çok teklif geldi. Milletvekilliği işim değil."
(DHA-Arif ARSLAN)


  http://www.radikal.com.tr/126996012699605

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hdp - user742894

  kadir bey enazinda bu secimlerde hdp ve baris icin elinizi tasin altina koymanizi bekleriz.inadina yasasin kardeslik.

  Heykelini dikerler artık ... - mkadi

  Olur ya günün birinde kürtler federal ya da bağımsız bir devlete sahip olduklarında Kadir İnanır'ın bunda büyük katkısı olmuş olacak. Artık heykelini bir yerlere dikerler. Ama aynı Kadir Inanır Türklerin tarihinde de başka bir şekilde (!) yer alacak ...

  neredesin - user958344

  çözüm süreci diye bir şes ülkede yok ancak çözme süreci var

  Yanılıyorsun somun ekmek - Selimserincan

  Barış istemek AKP'nin istediği bir şey değil; halkların kardeşliğine inanan insanların istediği şeydir. Ve inanıyorum ki Kadir İnanır da bu yola baş koymuş bir insandır. Yüreği barış için çarpan birkaç sanatçıdan biridir. Keşke bütün sanatçılarımız onun gibi barışsever olsaydı. Kadir Bey; bazı sanatçılar gibi RTE'nin peşinde gezmiyor.

  keske - somun ekmek

  siyasete girmek illa ki bir partiye mensup olup parlamentoya girmek degil. yaptiginiz seye de siyaset denir. benden duymus olma ama, akape mamulu cozum surecinin sonu, barisa, kardeslige, esitlige cikmiyor. ikinci bir yetmez ama evet dalgasi icin tekrar sahnedesiniz. akil adamliginiz kurtlerin refahina degil, devletin totaliterlesmesine yarayacak maalesef.