Kadir Topbaş: AVM'den gına geldi, Maçka'ya kadar park olabilir

Kadir Topbaş: AVM'den gına geldi, Maçka'ya kadar park olabilir
Kadir Topbaş: AVM'den gına geldi, Maçka'ya kadar park olabilir
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ta Taksim Meydanı'nda ağaçlandırma düşündüklerini Başbakan Erdoğan'la da bu konuda anlaştıklarını açıkladı.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, şunları söyledi; 

AVM olarak düşünmüyoruz. Zaten mevcut yapı AVM yapılacak bir metrekareye sahip değil.

Gezi Parkı olarak bildiğimiz alanın tamamı 50 bin metrekare civarında. Topçu Kışlası dediğimiz 11 bin metrekarelik alan.

563 ağaç var. Bu ağaçlardan 72 ağaç taşınabilecek nitelikte. Kalan 26 ağaç taşınır ama riskleri var.

İlk kez söylüyorum. Burada bir AVM kesinlikle düşünülmüyor. Otel yok, rezidans yok.

Bundan sonraki adımlarda bir kent müzesi yapılacak.

Bana gelen, dün görüştüğüm mimarlar grubundan özellikle orada aktif olanlar, şöyle bir teklifte bulundular:

Burada Topçu Kışlası da teklif edilebilir ama biz bu Gezi Parkı'nı bir bütüncül plan olarak değerlendirelim. Buna biz de katkı sunarız. Hilton Oteli arkasındaki yeşil alandan Dolmabahçe'ye kadar giden bir kültür parkı, bir yeşil park bandı çerçevesinde büyük bir bütüncül plan içerisinde değerlendirmek, mimari açıdan böyle bir aksı ele almak, belki Maçkı Parkı dahil olmak üzere, bu şekilde değerlendirmelerde bulundu.

Bir plan yaparken zaten noktasal hatalar problemleri de beraberinde getiriyor.

Sayın Başbakanımızın da bize net olarak söylediği Taksim'de İstanbul 'da artık gına gelen AVM değil, bir kaç mağaza gibi bahsetmek istemişti.

Ama bir AVM yok, bir rezidans yok, otel yok. Tamamen kent müzesi ve bir sergi alanı şeklinde değerlendirilebilir.

Mimarlardan gelen teklife plan bütünlüğünde bakmak gerekiyor. 


Taksim Meydanı'nda ağaçlandırma planları da yaptık.

Taksim'de şu andaki yayalaştırma alanlarında daha fazla yeşillendirme, ağaçlandırma olacak.

Burada yapılacak projeyi Taksim'de sergilemek, herkesin görüşüne açmak, insanlarımızın görüşlerini almak, görüşe göre değerlendirmeyi de düşünüyoruz.

Topçu Kışlası konusunu Sayın Başbakanımız net olarak ifade ettiler. "Biz bunu seçim gündemimizde halkımıza ilan etti. Halkımız da bundan dolayı bize oy verdi. Bizi destekledi."

Topçu Kışlası'nın yapılmasını Sayın Başbakanımız yapılmasını kesinlikle arzu etmekte. Ama fonksiyon olarak, yapı olarak düşünülen bir tasarı, taslaktı. Henüz net bir proje olmadığı için... İhtiyaçları bildiği için Sayın Başbakan bir kaç mağaza, otel, rezidans... Ancak bunların tümünden kesin olarak vazgeçildi.

Taksim Platformu'ndakilerin çok rahatsız oldukları konu, "Birileri bizim adımıza görüşmeler yapıyor. Devlete bir takım dayatmalar ortaya koyuyorlar. Halkın değişik katmanlarından insanlar olarak bir aradayız. Marjinal grupları asla kabul etmiyoruz. Siyasileri zaten kabul etmiyoruz. Bir plan bütüncüllüğünde biz de katkı sunarız" diyorlar.

Hz. Mevlana'nın bir sözü vardır: "Bir neslin geleceğini bir önceki nesil hazırlar"

Buradaki insanların duyarlılığını ben şahsen gördüm. Projeleri daha fazla anlatmak, daha fazla duyurmak gerekliliğini, belki defalarca gündemde olacak şekilde açıklamak gerekli.

Otel, AVM, rezidans yapılmayacak, bir şehir müzesi olabilir.

Cemil Topuzlu'nun orada trafiği zaten yer altına aldık. Burada da benzer bir uygulama yapılabilir.

Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi, AVM'lerden gına geldi. Böyle AVM düşünülmüyor o nedenle...

Taksim Meydanı'nda ağaçlandırma düşünüyoruz. Sayın Başbakanımızla da görüştük, daha çok yeşil alan olmasında anlaştık.

Başbakanımız Topçu Kışlası'nın yapılmasını arzu ediyor ama tamamen otel, mağaza gibi projelerden vazgeçildi. Müze üzerinde duruluyor.

Geçen cumartesi düzenlediğim basın toplantısında 'mesajı aldım' demiştim. Bundan kastım, bana diyorlar ki, "Vapur seçerken bile anket yaptın, burada niye böyle yaptın"... Bu anlamda mesaj alındı dedim.

(Yol ver gidelim Taksim'i ezelim sloganı ile ilgili) Bu tip topluluklara provokatörler katılır. Tribünde de var. Taksim'de, 'Hadi yürüyün Beşiktaş 'a gidelim' diyerek dolaşan kişiler olmuş.
Böyle sloganlar atılmasına şunu söyleyebilirim: Çok maksadını aşan ifadeler var. Başbakanımız için de ağır ifadeler kullanıldı.

Orada gıcır gıcır yeni otobüslerimiz yandı. Onları yine halk ödüyor. Kamu mallarına bir maliyet bu. Bunun çok daha medeni boyutta olmasını dilerim. Pankart açıp yürürsünüz ama insanlar sokağa çıkmaktan korkar hale geldi. Ama ben platformun benimle konuşmaya gelen üyelerine de söyledim. Bizim insanımız kindar değil. Bakın güneydoğu ne hale geldi. Bunun da insanlar arasında bir kin haline gelmeyeceğini düşünüyorum.

68 kuşağından farklı bu eylemler, bunlar 90'ların çocukları ve dünyaya daha açıklar, daha entegreler.

Ben İstanbul'umu bir saniye bile boş bırakmam. Yenikapı'da 600 bin metrekare alan yapıyoruz ağaçlandırma yapacağız.

Platformu dinledik notlarımızı aldık. Daha önce de konuşmuştuk. Ama zaten proje kesinleşmemişti, karışık bir durum vardı ve sonra da bu sıkıntılar yaşandı.


  http://www.radikal.com.tr/1136794113679414

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu beyefendi Mimar - Kör Kadı

  Kadir Topbaş'ın mesleği bildiğim kadarıyla mimar. Taksim Gezi Parkı İstanbul'un son kalan meydanlarından. Buranın İstanbul'un adeta akciğeri olması nedeniyle burada yapılaşma olmasının İstanbul'un nefes almasını engelleyeceğini en iyi bilmesi gerekenlerin içinde, hatta başında mimar Kadir Topbaş'in olması gerekiyor sanırım. Çünkü bildiğim kadarıyla İstanbul Mimarlar Odası Taksim projesine karşı. Siyasi kişiliğini mesleki görevlerini ihmal edercesine bir davranış Mimar Kadir Topbaş'a hiç yakışmıyor. Çünkü siyaset içinde bulunma geçicidir. Siyasetten ayrılınca eski belediye başkanı olarak anılırken hiç bir zaman eski mimar diye anılmayacaktır.Yani asıl niteliği mimar kimliği onu ölünceye kadar takip edecektir. Umarım Taksim talan edilmeden Kadir Topbaş bu farklılığın farkını fark eder, asıl olması ve durması gereken yerde olur ve durur.

  YETER - adorno62

  yahu daha bir hafta önce o agir makinalar, vincler neden agaclari sökmeye calistilar...yanu bu halk bu kadar ucuz kandirilmamasi lazim...yeter artik yahu

  Allah aşkına - surrealist_tr

  Söyleyin bana İstanbul'un belediye başkanı Kadir Topbaş'mı Recep Tayyip Erdoğan'mı?.Bütün kararları başbakan veriyor İstanbul büyük şehir belediye başkanı kukla mı?

  Kadir TOpbaş ? - sevir

  AAAAA inanmıyorum, Kadir Topbaş bir daha mı seçildi ki? İstanbul'un belediye başkanı Sn. Erdoğan değil mi? .....

  yemezler - dulas

  artık bu halkın kendilerine inandığını düşünmek sizin için çok acı bir tecrübe olur.. her konuşmanız ve her yaptığınız hem insanların belleklerinde hem de internet diye bir sey var ne demişsiniz ve ne olmuş açık seçik görebiliyoruz zaten. bu kandırmacanın uzaması olayın vahametini arttırır sadece.

  Baslik su olmaliydi: "Topbas: Gezi'ye AVM yapilacak" - tozben

  Editorun sectigi baslik, Topcu Kislasi'nin yapilmayacagi intibaini veriyor ama haberi okuyunca Kisla'nin bal gibi yapilacagi anlasiliyor. Topbas'in "AVM olmayacak" soylemi ise bir kandirmacadan ibaret. Dukkanlar, sunlar bunlar olacak ama adi AVM olmayacak. Boylece yuz binlerin gunlerdir suren direnerek verdikleri mesaj yerine ulasmis sayilacak. Ana akim medya da haberlerine kaldigi yerden devam edecek. Nasil mi? Yukaridaki gibi yaniltici basliklar atarak...

  . - hasbhasb

  Çevir kazı yanmasın. Halk ne derse o olacak.