Kadir Topbaş: Bakan Kılıç 'kına' twitiyle maksadını aştı

Kadir Topbaş: Bakan Kılıç 'kına' twitiyle maksadını aştı
Kadir Topbaş: Bakan Kılıç 'kına' twitiyle maksadını aştı
İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un olimpiyatları kaybetmesinin ardından Spor Bakanı Suat Kılıç'ın "Kına stokları tükenmiş" şeklindeki twiti ile ilgili olarak ''Bakan maksadını aştı'' yorumunu yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Habertürk TV'de çıktığı canlı yayında soruları yanıtladı.
İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'nı Tokyo'ya kaybetmesini değerlendiren Topbaş, Olimpiyat Komitesi'ne sunulan projelerin hayata geçirileceğini söyledi.

''19.2 MİLYAR HARCAYACAKTIK''
"Esasında kaybetmedik. İddialıyız, Türkiye yeni bir hamle yaptı. Bu her alanda hissediliyor. Çok ciddi ezber bozan bir Türkiye var. Son ikiye kalmamız, özellikle Türkiye'nin tanıtımı açısından hiçbir şeyle ölçülemez" diyen Topbaş, olimpiyat için 19.2 milyar dolar harcanacağını, bunun komite tarafından çok ciddiye alındığını söyledi.

Olimpiyat ateşi sosyal medyayı yaktı

''FİLMLE İLGİLİ ELEŞTİRİLERE KATILIYORUM''
Kadir Topbaş, olimpiyat adaylığımızla ilgili hazırlanan tanıtım filmiyle ilgili, "Filmde spor unsuru eksikti" şeklindeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Ben de katılıyorum. Mesela ben orada Avrasya Maratonu'nu görmek isterdim. En büyük iddia olarak ortaya koyduğumuz Avrasya Maratonu idi. Diğer tanıtımları da takip ettim. Biraz tema eksikliği gördüm ben de... Çok kötü eğildi ama daha iyi olabilirdi."

''MÜSLÜMAN ÜLKE OLMAMIZ ETKEN''
Daha önce olimpiyatları düzenlemiş kentin bir daha aday olmaması gerektiğini savunan Topbaş, Müslüman ülke olmamızın kaybetmemizde bir etken olduğunu söyledi. Komitenin cesaret göstermediğini kaydeden Topbaş, siyasi nedenlerin de etkili olduğunu dile getirdi.

''SEBEP GEZİ DEĞİL, DOPİNGOLAYLARI''
Topbaş, "Gezi olayları etkili oldu mu?" şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi: "Bize sorulmadı. Ucuz bir polemik konusu olarak belki düşünülebilir. Çok fazla etkili olmadı. Muhalefetin de destek verdiği bir olimpiyat müracaatımız var, bu önemli. Suriye konusuna kısmen girdiler. Doping meselesinin üzerinde daha çok durdular"
Kına tweetleri, 'duygudaş olamayanlar'a

''BAKAN MAKSADINI AŞTI''
İstanbul'un olimpiyatları kaybetmesinin ardından Spor Bakanı Suat Kılıç'ın "Kına stokları tükenmiş" şeklindeki twitinin sorulması üzerine Topbaş, şunları söyledi:

"Maksadını aşmış bir ifade olarak görüyorum. Olimpiyatlarla ilgili IOC üyeleri de zaten halk nasıl bakıyor diye raporlar istiyor. Halkımızın yüzde 94'ünün olimpiyatları istediğini gördüler. Demokratik bir ülkede herkesin aynı kararda olmaları mümkün değil. İktidara öfkeden dolayı, yönetime karşıt olmaktan dolayı bu tarz tavırlar doğru değil. Ulus menfaatlerine bakarsınız. Olimpiyatları alan ülkelerde altın madalya sayısı da ciddi manada artıyor."

“40 YILDIR BAŞBAKANIMIZLA YÜRÜYORUM”
Topbaş, önümüzdeki yerel seçimler için aday olacağını açıklamasının ve bununla ilgili eleştirilerin hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

"Açık konuşacağım... Ben sadece belediye başkanı değilim. Sayın Başbakanımızla 40 yıldır yürüyen birisiyim. Makam peşinde değilim. Bunun mücadelesini de vermedim. Siyasetin nezaketini de bilen birisiyim. Siyaset o kadar hassas ki, 'Ben ne olacağım' diyenler ortaya çıktığı zaman partinin de ülkenin de geleceği gidiyor. Sayın Dalan'ın durumu ortada... 'Ben ne olacağım' değil, 'Parti ve ülke ne olacak' demek lazım. Vaktinden önce birtakım niyetler ortaya çıktığı zaman yönetiminizde birtakım zafiyetler ortaya çıkar. Birileri engel de görebilirler... Burada otoritenin sarsılmaması lazım. Bir noktada bunu sağlamak için söyledim. Zamanı geldiğinde Sayın Başbakan hassasiyet gösterir, kamuoyu yoklamalarına bakılır ona göre kartlarınızı koyarsınız...İçerde homurdanmalar başladı. Ne olur? Siz hizmetinizi uygulayamazsınız. Bizim anlayışımızda son dakikaya kadar görevi en iyi şekilde yapmak zorundasınız"

Topbaş, soru üzerine aday gösterilmemesi durumunda kırılmayacağını söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/1150268115026811

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  40 yil yurumus - EGEDIK

  yurudugun yollarda muhallebiciler aciliyor topbas efendi,ne is,allah hepmi size yuru kulum diyor

  Hasan almaz.., seyini sey ettigim.., kina - iris78

  Amiyane agizlarla halka yaklastiginizi saniyorsaniz,yaniliyorsunuz. Halkimizin ancak % 2-3 ü böyle konusur. Halkimizin ezici cogunlugu Sözleriyle baskalarini incitmez, hatir kirmaz, laf sokusturmayi marifet saymaz

  Seviye - Cehalet - iris78

  Dünki Hürriyet'te bir köse yazari seviyenin 0 i asip cukura düstügünü, bir diger yazarda Olympos dagi ve cehaleti islemiti. Kafam karisti, hangisi sebep hangisi sonuc: Cehalet mi seviysizligin yoksa seviyesizlik mi cehaletin nedeni?!

  İkisi de Haklı. - Clear

  Bazen böyle olur yani "sen de haklısın,o da haklı" durumu olur.Topbaş'ın,düşünceleri yabana atılamaz ama bakan da haklı...Taşı tam gediğine koymuş,hem de cukka oturtmuş.Üstelik karşındakilere uymama efendiliğini ve sabırlılığını elden bırakmadan yani hiç kimseye onlar gibi hakaret etmeden,yuh çekmeden,arkadan kirli oyunlar çevirmeden...Hem de birilerinin "Türkiye aleyhine" her türlü çirkin ve hakaretamiz komployu,hiç umursamadan ve fütursuzca gerçekleştirmelerine rağmen...Eee,müsade buyurun da,her insan evladının bu kadarcık hakkı olsun.Sen,ülke aleyhine afişler kurgulayıp düzenleyerek astıracaksın,organizasyonun oylaması ve konuşmalar sırasında yuhalama eylemi yapacaksın,önceden mesajlarla "İstanbul'a vermeyin" çağrıları yapacaksın,sonra da söylenen (dikkatinizi çekerim bakın,sadece SÖYLENEN yani bir nevi ifade özgürlüğü olan) imalı bir özdeyişe karşı ortalığı ayyuka çıkaracaksın.Bu ne tahammülsüzlük? Neden "haddini aşmak" olsun? Haddini aşmak konusunda öncelikle başkaları teraziye vurulmalı,yalan mı? Neymiş efendim "This Game" miş,haaa tek suçlu bu kelimeler,öyle mi* Külahıma anlatın.Siz çocuk mu kandırıyorsunuz yoksa karşınızdakini kendiniz gibi mi sanıyorsunuz? Öyle herkesi aptal yerine koymaktan ne zaman vazgeçeceksiniz? Biz bir sürü bilimsel toplantılarda bile İngilizce'nin -özellikle Japonlar ve İtalyanlar tarafından- nasıl kafasının gözünün yarıldığını ama aldıran hiç kimsenin olmadığını çok gördük.

  Bakan haklı beyler - alisever01

  Dağılın beyler, bakan haklı, gazı aldık bekliyoruz, Allah'ın izni ile 2071'de olimpiyat bizde.

  ... - Selosl

  Yoo bizzat maksadını yazdı, size de bu yakışır zaten ne terbiye var ne ahlak var ne de saygı var, ama dilinizden allah düşmüyor.

  Maksadı - anaximenes

  aşmak ne kelime, bakan Olympos dağını bile aştı da tanrıların elinden olimpiyat meşalesini kapıp getirecekti az daha. Biraz tarih biraz da coğrafya bileydi, iyiydi..