Kadir Topbaş için suç duyurusu!

Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Bekaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde bazı ihalelerde usulsüzlükler yapıldığı iddiasıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ilgili görevliler hakkında suç duyurusunda bulundu


Bekaroğlu, suç duyurusu dilekçesini Sultanahmet’teki İstanbul Adliyesi’nde ilgili cumhuriyet savcılığına verdi.
Adliyeden ayrılırken açıklamalarda bulunan Bekaroğlu, düzenlediği basın toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığında usulsüz ihaleler yapıldığını anlattığını, buna ilişkin görüntü kayıtlarını da dağıttığını anımsattı.
Bekaroğlu, bugün de söz konusu belgeleri Cumhuriyet savcılığına teslim ettiğini, bundan sonra kararı savcıların vereceğini belirterek, "Biz de halk adına, verdikleri vergilerin nasıl çarçur edildiğini takip etmek durumundayız. Bu nedenle bu yolsuzluk dosyasını açıkladık ve ihbar ettik" dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın "Bunlar iftira ve asılsız" dediğini kaydeden Bekaroğlu, "Sayın Başkan’ı çok gergin buldum. Çok sertti. Ben bu dosyaların arkasının çok güçlü olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

DEĞİŞİK KESİMLERDEN ONLARCA DOSYA GELİYOR
Mehmet Bekaroğlu, bir gazetecinin, Topbaş’ın "İlk ihale iptal oldu, onun için ikinci firmaya verdik" şeklinde açıklamalarda bulunduğunu belirtmesi üzerine, şunları söyledi:
"Böyle tırnak içinde ’saçmalık’ olur mu? İptal olan bir ihaleyi nasıl yapıyor bir insan? Bunlar çok kesin dosyalar. Sadece bu kadar değil. Bu dönemde değişik kesimlerden onlarca dosya geliyor. İnceleyip, anlamlı bulduğumuz ve adliyeye yönlendirdiğimiz başka dosyalar, başka firmalar da var. Ama bunları açıklamak durumunda değiliz. Çünkü bu dosyalar savcılığa yansımış durumdadır. Bu bir örnek olaydır. Bu ihalede kesinlikle iş önce verilmiş, sonra ihale edilmiştir. Zaten CD kaydında müteahhit bunu açık bir şekilde söylüyor. Müteahhit ’Ben bu işi bitirdim, bir hafta sonra açılış var, bana bu işi yaptırdınız, şimdi niçin bunları söylüyorsunuz, beni kurtların arasına attınız, 600-700 bin lira verdim o kurtlara’ diyor. Bunlar çok açık, net."
Bekaroğlu, bir gazetecinin "İki firmanın da aynı adreste olduğu, sahiplerinin de aynı olduğu söyleniyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?" sorusuna karşılık ise, "Firmalar, aynı firmalar. Bir grubun firmaları. Zaten bu ihalelerde herkes biliyor ve konuşmuyor. İhalenin kime verileceği bellidir. Hatta savcılığa daha önce teslim edilen bir dosyadaki kayıtta memur, ’Bir şeyler yanlış yapılmış, düzeltilmesi gerekiyor’ diyor. Adam da, ’10 firmanın da kaşesi bende, ben bunu düzeltirim’ diyor. Bunların nasıl yapıldığını herkes biliyor. Ben şaşkınlıkla izliyorum" iddiasında bulundu.(aa)