Kadir Topbaş yeniden seçildi

Kadir Topbaş yeniden seçildi
Kadir Topbaş yeniden seçildi
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Başkanlığı'na yeniden seçildi.

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Birliği (UCLG) Başkanlığı'na, 2016'ya kadar görev yapmak üzere yeniden seçildi.

Fas'ın Rabat kentinde yapılan kongreye, 130'a yakın ülkeden 3 binden fazla delege katıldı. Tek adayla gidilen seçimde kongre, Topbaş'a 2016'ya kadar UCLG Başkanlığı'nı sürdürmesi için yetki verdi.

Göreve yeniden seçilmenin mutluluğunu yaşayan Topbaş, şunları söyledi: 

" Türkiye 'yi her alanda zirvede tutma anlayışı ile UCLG Başkanlığı görevini 3 yıldır sürdürüyordum. 2010'da Meksika'da yapılan bir önceki Dünya Konseyi'nde çekişmeli bir seçim süreci sonucunda başkanlığa seçilmiştim. Şimdi Fas'ın Rabat kentinde yapılan seçimli kongrede delegelerin tam desteğiyle rakipsiz olarak başkanlığı sürdürme noktasında yetki aldım. Dünya Belediyeler Birliği olarak nitelendirebileceğimiz bu önemli teşkilatın başkanlığına 3 yıl için yeniden seçilmiş olmamdan dolayı ülkem ve şehrim adına onur duydum. 2016'ya kadar bu görevim devam edecek." 
Kongrede yerel yönetimlerin önemi ve dünyanın geleceğine etkisi üzerinde durulduğunu aktaran Topbaş, "Dünya çapındaki yerel yönetimlerin nabzı burada attı diyebiliriz. Önemli şehirlerin belediye başkanları ile İstanbul için faydalı görüşmeler yapma imkanımız oldu. Görüyoruz ki İstanbul, son yıllardaki gelişimiyle dünyanın ilgisini daha fazla çeken bir şehir konumunda. İstanbul'un adını zirvede tutmaya devam edecek olmamız da ayrı bir gurur vesilesi" dedi. 

UCLG Başkanlığı'na yeniden seçilen Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın yanı sıra Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Yerel Yönetimler Danışma Kurulu (UNACLA) Başkanlığı görevlerini sürdürüyor.  

Kongreden notlar 
"Toplumu hayal et, demokrasiyi inşa et" sloganıyla toplanan UCLG Dünya Konseyi'nde, Genel Kurul toplantısının yanı sıra "HABİTAT 3" zirvesi için stratejik oturum gerçekleştirildi. 

UCLG Teşkilatı'nın 100. kuruluş yılı nedeniyle sergi açıldı. UCLG Dünya Konseyi'ne, Avrupa Birliği Kalkınma Komiseri Andris Pielbal de katıldı. 

RABAT EXPO 2013'te dünyanın dört bir yanından gelen belediyelerin hizmet ve etkinlikleri sergilendi. Fuarda, açılan İstanbul standı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri Kültür AŞ, İSTON, İSTAÇ, İSBAK, SAĞLIK AŞ, BELBİM AŞ, İSPARK ve İSMEK standları büyük ilgi gördü. 

UCLG'nin 2016'daki toplantısı Bogota'da  
Bu arada, UCLG'nin 2016'da yapılacak toplantısı için İstanbul ile Kolombiya'nın başkenti Bogota yarıştı. 

İki aday şehirle ilgili tanıtım filmleri gösterilirken, Topbaş, Güney Amerika'nın gelişmesi için İstanbul'un adaylıktan çekildiğini açıkladı. Böylece UCLG'nin 2016'daki toplantısına ev sahipliği yapacak şehir Bogota oldu. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/115407911540792

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TEBRİKLER - HARAYDIN

  Tebrikler de heralde bize de bir şeyler düşer bu başkanlık forsundan. Ucuz kredi bularak tünel yol, metro, tramvay, deniz taksi ve otobüsleri, teleferik taksilerle İstanbul trafiğinin yüzde 95'ini karayolundan alsak da dur klakta 50.olarak forsumuzu bozmasalar olmaz mı? Malum başkanlık forsuna sonunculuk yakışmaz. Karayolu dışı taşıma oranında sonuncu, durkalkta sonuncu, kişi başına yeşil alanda sonuncu bu başkanlık forsunu yıpratır. Tek çare ucuz kredi ile yeraltı çarşısı, tünel ve yeraltı otoparkları ve 200m şerit yeşil alan korumalı bulvar kenarlarına 19//33//99//999 katlı seyrek gökdelenlerle arazi boşaltarak yol açmak, park, yay yürüme bisiklet yolu ve park yapmak.

  ZORUNLU - pispor

  Çünkü rakip yok yani aday yok kimse olmayınca zavallı Topbaş'ın başına kalmış