Kadir Topbaş: Yıkıp geçeceğiz

Kadir Topbaş: Yıkıp geçeceğiz
Kadir Topbaş: Yıkıp geçeceğiz

İBBBaşkanı Kadir Topbaş, çeşitli görsel malzemelerle sorun hakkında basına bilgi verirken özeleştiri de yaptı: ?İşin başında olan birisi olarak bizde de sorumluluk var. Yolu yaparken suyu götürecek kanallar yapmadık.? FOTOĞRAF: TANER YENER / DHA

İSTANBUL - Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş , “Ayamama deresinin hat yatağını işgal eden ne varsa yıkıp geçeceğiz. Medyadan, yargıdan destek bekliyorum” dedi. Topbaş, İSKİ’nin, Ayamama deresi’nin taşması konusunda, TIR parkının kuzeyinde askeri bölge içinde kalan bir göletin patlamasının yol açmış olabileceği görüşü olduğunu söyledi.
Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) yaptığı basın açıklamasında “Umudumuz, inşallah halkımız, bizler de tedbirli olarak bu sıkıntıları bir daha yaşamayız” dedi. Topbaş şunları söyledi:

BİZDE DE SORUMLULUK VAR: İşin başında olan birisi olarak bizde de sorumluluk var, bizden önce de vardı, bizden sonra da olacaktır. Tüm yönetimde bulunan herkes bu öz eleştiriyi yapmak zorundadır. Basın Ekspres Yolu yapılırken, Ayamama Deresi dikkate alınarak ve yol dere yatağı üzerinden geçirilirken, sağındaki solundaki Bağcılar , Bahçelievler ve Küçükçekmece tepelerinden gelecek yağmurları denize aktaracak kanallar düşünülmedi. 

YIKIP GEÇECEĞİZ: Başbakan Erdoğan başkanlığında önceki gün Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde ilgili bakanlar ve bürokratlarla toplantı yapıldı. Kısa, orta ve uzun vadede ve acil önlem planları yapıldı ve karara bağlandı. Belki biraz acımasız olacağız, bazılarının canı yanacak, kimse kusura bakmasın. Gereken soruşturmaların başlatılması talimatını verdik. İstimlak gereken yerlerde istimlak, bodrum katlarının etkileneceği noktalarda bodrum katlarının iptaline kadar bütün tedbirler alınacak. Dere yatakları, etkilenme alanlarının üzerindeki bütün çalışmaları sürdüreceğiz ve istimlak gibi gereken çalışmaları yapacağız. Medya ve yargıdan destek bekliyorum. Ayamama’daki hat üzerine dere yatağının istikametini işaretleyeceğiz, işgal eden ne varsa yıkıp geçeceğiz.”

AYAMAMA SORUNU: Ayamama Deresi üzerinde bazı fabrika sanayiler derenin kendi alanlarında, bazı yerleri kendi bahçelerine kattıklarını gördük. Dereyi daraltmışlar. Demek ki uyarılarda, oraya konuşlanmamızda eksikler var.
TIR parkının sel baskınına maruz kalmasının sebebi, TEM yapılırken menfezlerin dar bırakılmış olması.
Biz planlarımızda İSKİ’nin görüşleri doğrultusunda taşkın alanlarını belirleyerek işaretledik. Oralarda istimlakler yapılması da gerekiyor. Ayamama Deresi’nin bu kesiti yetersiz. Basın Ekspres Yolu yapılırken, yolun sağından veya solundan mutlaka ikinci bir dere yatağı da geçirilmesi gerekirdi. Tek yatak diğer taraftaki menfezlerle bir yere ulaşmaya çalışıyor. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş

    ,

    Bağcılar