Kadir Topbaş'tan Boğaziçi Köprüsü itirafı

Kadir Topbaş'tan Boğaziçi Köprüsü itirafı
Kadir Topbaş'tan Boğaziçi Köprüsü itirafı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Boğaziçi Köprüsü'nün güvenliği açısından 17 Kasım'da yapılacak Vodafone İstanbul Maratonu'na katılanları gruplara bölüneceğini söyledi

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 17 Kasım’da yapılacak olan Vodafone İstanbul Maratonu’nda bir takım değişikliklere gidildiğini belirtti. Topbaş, halk koşusunun gruplar halinde yapılacağını söyledi.

Beylikdüzü, Avcılar ve Esenyurt’ta hizmet verecek 100 yeni otobüsün İETT filosuna katıldığı tören sonrası konuşan Kadir Topbaş, geçen sene Avrasya Maratonu’nun ismini değiştirdiklerini söyledi. Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı değişimlerle yapıyoruz. Kent reklamı için böyle bir düzenleme yaptık. Biraz daha farklı başlangıç olacak, kente önemli bir katkı sağlayacak. 30 bin civarında maratoncunun katılımı bekliyoruz. Belki de artacak. Halk koşusu olarak da 100 binin üzerine çıkacak. Köprü güvenliği açısından da halk koşusunda bunu bölerek zaman aralıklarıyla köprüyü geçmeye sağlıyoruz. Köprüde endişe verici bir durum çıkmasın diye. İstanbul için önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum. TRT tarafından canlı yayın sağlanacak.”

Maraton öncesi bir takım önlemler alındığını kaydeden Topbaş, “Yeni düzenlemeler yapılıyor. İkinci köprüyü kullanacak şekilde düzenlemeler yapılıyor. Geçen 15 dakikalık 2-3 grup halinde köprüye giriş yaptırdık. Bu yıl da buna benzer bir düzenleme yapılacak. Bu etkinliğin reklam değeri ölçülemeyecek kadar büyük” ifadelerini kullandı. (Cihan)

 

2010'DA KÖPRÜ BEŞİK GİBİ SALLANMIŞTI

 

18 Ekim 2010 tarihinde yapılan Avrasya Maratonu’nun halk koşusu sırasında, üzerinde yüzelli binden fazla kişinin geçmesi nedeniyle sallanan Boğaziçi Köprüsü için Karayolları Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma Bakanlığı ’ndan “endişeye gerek yok” açıklamaları gelmişti. Karayolları “Limit aşımı olsaydı sistem uyarı verirdi” savunmasını yaparken Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım “Asma köprü olur da sallanmaz mı? Ne yapacaktı yani, köprünün işi sallanmak” demişti. Mimar Prof. Dr. Ahmet Vekif Alp ise yetkililerin aksine titreşimlerin birbirini tetikleyerek büyüyebileceğine dikkat çekerek, şu uyarıda bulunmuştu: “Rezonans biraz daha sürseydi köprü yıkılabilirdi. İstanbul’a geçmiş olsun.”