Kadir Topbaş'tan 'şehir parkı'na isim önerisi: Çırpıcı

Kadir Topbaş'tan 'şehir parkı'na isim önerisi: Çırpıcı
Kadir Topbaş'tan 'şehir parkı'na isim önerisi: Çırpıcı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a yapılması planlanan dev şehir parkı için üzerinde düşündükleri ismi açıkladı. Kadir Topbaş'ın "Central Park"a alternatifi "Çırpıcı Parkı" oldu.

Radikal.com.tr - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CNBCE kanalında Finans Cafe programında Melda Yücel Kocaalp’in sorularını yanıtladı.

Topbaş programda, İstanbul’a yapılması planlanan dev şehir parkı için düşündükleri ismi de açıkladı.

Topbaş, “Şu anda şehir parkı için net bir isim üzerinde durmadık. Belki tarihi bir geçmişi olan, Mehmet Akif Ersoy’un da anılarının olduğu bu bölge Çırpıcı şekliyle geçebilir. Ama bunu daha sonra değerlendiririz. Önemli olan oradaki güzelliği ortaya çıkarmak. İstanbullularla bunu tartışırız. Öneriler gelir” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , yapılacak parkla ilgili “Central Park” benzetmesine karşı çıkmıştı.

Erdoğan, “Niye Central Park? İstanbul'a Central Park yakışmaz. İstanbul'a bir şehir parkı yakışır. İlla birilerini taklit etmenize gerek yok. Birileri bizi taklit etsin, mesele budur" demişti.


KANAL İSTANBUL
Programda son dönemde tartışılan Kanal İstanbul güzergahıyla ilgili değerlendirmede bulunan Topbaş, “Kanal İstanbul, hükümete ait bir proje. O yüzden şu anda güzergahını söylemek istemiyorum. Zamanı geldiğinde gerekli açıklamalar yapılır” dedi.


'METROBÜS HATTI METRO OLACAK'
Topbaş, trafik sorununa yönelik, özel araçlıların trafikte mümkün olduğunca az dolaşmasını istediklerini, İstanbul’da günde 2 milyon kişinin raylı sistem kullandığını söyledi ve yeni bir metro sisteminin devreye gireceğini ifade etti.

Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “E-5 üstündeki metrobüs hattı artık metroya dönüşecek” dedi.


ULAŞIMA 28 MİLYAR YATIRIM
Topbaş, İstanbul’a yapılacağı yatırımların 60 milyar lirayı geçeceğini, bu tutarın 28 milyarının ulaşıma yönelik olduğunu ifade etti.


  http://www.radikal.com.tr/114445611444569

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  daha iyisi olamaz - genco940

  Nedenmi çırpılmak için en uygun yer olacaktır.

  Dalan, Erdogan falan filan - iris78

  Yillardir cirt pirt elektrikler kesilir, sular akmaz, trafik dersen kesmekes. Bereket Istanbul halki diger metropollerin durumunu bilmiyor. Birilerinin megolomani projelerinden etkilenme, istanbul'a su bul, elektrik üret (kendin üret), trafige el at. Isim ariyorsan ( Istanbul bir dünya kenti) noktasiz i, cengelli s,c,g kullanma. Yirmi yil önce Arcelik dünya pazarina girdi satamadi. Beko hala satiyor.

  İSİM DEĞİL ŞEKİL - HARAYDIN

  Küçük kafalar isimlerle oyalanır. Her büyükşehre kentpark, doğapark,evrenpark...ismi lazım değil park lazımdır. Bu parkın özelliği insana insan olduğunu hatırlatmasıdır. İnsan kendisine evren emanet edilmiş halife-i arzdır. Bunu hatırlaması için 1//2//5//10km2lik parka ihtiyacı vardır. Parkın içinde evren olacak, insan halifei arz olarak evrenin içine girip dışarda kendi oluşturduğu şizofrenik dünyadan, beton ve asfalt mağaralarından ve araç gürültü ve egsozundan ve gürültü kirliliğinden ve kibrit kutusu gibi beton mağaralarının gölgesinde ezilmekten kurtulup insan olduğunu hatırlayacak. Bunun yolu belli öyle avuç içi kadar yere dev park demekten vazgeçeceksiniz. Bu alanı kentsel dönüşümle boşaltacaksınız. Elbette insanın parktan çıkınca başını sokacak beton mağara ihtiyacını karşılamak, kentsel dönüşümle bu alanı boşaltmak için buraların çevresini gökdelenlerle saracaksınız. Ancak 20 yıl içinde sulanıp boy atan çınar, kestane, ıhlamur, meşe ağaçları ve iğne yapraklı çeşitleri bu beton mağaraların parkın içinden görülmesini engelleyecek. Bu parkın etrafında tramvay dolaşacak, içinde 2-6 atlı ve bisikletli (fayton ve tramvayları çeken)araçlar dolaşacak. Buraya şehrin her tarafını tramvay ve metro ile bağlayacak bulvarlar açacaksınız, bulvar kenarları da gökdelenle arazi imar kaybını telafi edecek. Bu bulvar ve park çevresi gökdelenler park şirketi tarafından yapılıp herkese arazisi için mevcut imardaki hakkının yüzde 50sini verip geri kalanı park bulvar metro ve tramvay yapımında kullanacak.

  İnsanlık Parkı - kahrolsunbagziseyler

  İnsanlıktan zerre nasibini almış kişiler olsanız, "Ayvalıtaş Parkı" adını koyabilirdiniz. Ancak henüz bu "İnsanlık Parkı"na vicdanen hazır değilsiniz.

  anlamsız - osmaniyettin

  merak ediyorum o metrobüs varken metro inşaatını nasıl yapmayı planlıyorlar metrobüs seferlerini ve trafiği aksatmadan. vaktizamanında sırf seçim sonuçlarına hizmet etsin diye aksak aksak sorunlar çıka çıka metrobüs denen aciz sistemi dayattılar güzelim İstanbul'a, hiç gelecekte oluşacak sorunları analiz etmeden. yaptıkları metrolar hayat kurtarıyor, eyvallah, ama metrobüs konsepti tamamen bir facia ve insanların sinir katsayısını gün be gün tavan yaptırmaktan başka işe yaramıyor.

  Mutlaka öyle yaparsınız... - citizen

  Tabi ya. O kadar demokratsınız ki mutlaka öyle yaparsınız. Hatta başbakanınıza rağmen halk ne isterse o ismi koyarsınız. Bilmez miyiz sizi.

  dikkat etmek lazım - likapa

  daha yapacak çok iş var başkan devam et yoluna.biz senin arkandayız.dah nice parklar yaparsın.nice metrolar, ağaçlar.otoban kenarları çok güzel oldu.ellerinize sağlık.çapulcuların bağırmalarına bakma sen, onlar güzel şeylere her zaman köstek olmuştur tarih boyunca.allah yolunu açık etsin.yanlız dikkat et sırrı süreyya geliyor o biraz zorlayabilir seni seçimde, beşiktaşın yeni hocası da sosyalistmiş sırrı gibi oyunu ona verecekmiş, dikkat etmek lazım:):)