Kadir Topbaş'tan "zarar" açıklaması

Kadir Topbaş'tan "zarar" açıklaması
Kadir Topbaş'tan "zarar" açıklaması
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz'la ortak bir basın toplantısı düzenleyerek Gezi Parkı eylemleri sonucunda ortaya çıkan ekonomik zararlar hakkında açıklamalarda bulundu

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz ve esnaf temsilcileri ile Haliç Kongre Merkezi Galata Salonu'nunda biraraya geldi. Toplantının ardından açıklama yapan Topbaş, birlik başkanı ve 140 oda temsilcisinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişiyle görüştüklerini söyledi. Toplantı talebinin oda başkanlarından geldiğini ifade eden Topbaş, Gezi Parkı olaylarında mağdur olan esnafın sorunlarını dinlemek ve mağduriyetlerini gidermek için çalışma yaptıklarını aktardı. İstanbul Ticaret Odası Başkan ve yöneticileriyle de bugün görüşeceklerini belirten Topbaş, "Hepinizin bildiği gibi, Türkiye 'nin güçlenen ekonomisinin bazı çevrelerce farklı değerlendirildiğini ve adeta nazar değdiğini söyleyebileceğimiz bir takım manipülasyonlar yapıldı. Burada samimi duygularla adım atanların, çevreci anlayışla yürüyenlerin arkasına halkı takarak, ideolojilerini harekete geçirmeye çalışanların bütün oyunları ortaya çıktı ve bozuldu" dedi.

"BU YARALARI SARARIZ GERİDE KALIR"

Olaylara sağduyuyla yaklaşan İstanbullulara teşekkür eden Topbaş, "Gezi Parkı çevresinde bir düzenleme çalışması yaptık. Yeniden ağaçlandırdık. O imajı, yanlışı silmek, halkı ve İstanbul'a gelenlerin rahatlıkla kullanabilecekleri bir park haline getirmek için geceli, gündüzlü çalıştık ve devam ediyoruz. Trafiği yer altına alma çalışmamız da devam ediyor. Bir çok insan AVM inşaatına başladık zannettiler. Hiç alakası yok. Bir trafik çalışmasıydı. Bunu biliyorlardı. Bu eylemi ortaya koymak için adımlarını attılar. Bunu da devamlı yürütmekteler. Muhalefetin olmadığı bir Türkiye'de yaşıyoruz. Ana muhalefet lideri 90 kuşağının eylemlerini konuşuyor. Kendisi bir şey yapamadığı için gençlerin eylemlerinden kendisine bir pay çıkarmaya çalışıyor. Milletimizin gözü önünde cereyan eden bu olayları çok fazla uzatmaya gerek yok. Yaralarımızı bir an önce sarıp, piyasaları düzeltmek zorundayız. Taksici esnafı mağdur. Otelciler endişeli, şletmeler sıkıntıda. Büyük bir miletiz, İstanbul'da büyük aileyiz. Yine kucaklayacağız birbirimizi, gelecek çok daha farklı olacak. Bu yaraları sararız geride kalır" diye konuştu.

YILMAZ: ZARARIMIZ 40-60 MİLYON LİRA ARASINDA

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz ise Gezi Parkı olaylarında en fazla zararın esnafta olduğunu, ilk başlarda çevrecilere destek verdiklerini söyleyerek şunları belirtti: "İlk zarara biz uğradık. Dükkanlarımızı kırmaya, talan etmeye başladılar. Geldik başkanımızla görüştük. AVM yok. Zaten alışveriş merkezinin şehrin merkezine yapılmasına karşıydık. Bu bakımdan biz de o aldatılmaya herhalde uğradık. Eylemlerin yapıldığı yere yakın olan 5 bin civarında esnafımız var. Bin 241 tanesi zarar gördü. Zararımız 40-60 milyon lira arasında. Yasa, terörden mağdur olanlara devletin yardımını öngörüyor. Beyoğlu Kaymakamlığı bir çalışma yapıyor. 21 gün, o acı günlerdeki reçete, ürünlerini üretemeyip ya da ürettikten sonra satamayanlar var. Fotoğraflarla tespit edemiyoruz. Hiç bir yanlış olayın içerisinde olmadık. Hiç bir eyleme katılmadık. Katılmayı da tasvip etmiyoruz. Kendi yağımızda kavruluyoruz. Buradan vatandaşımıza da sesleniyorum. Artık bu olayların bitmesini ve hep beraber birlik, kardeşlik içerisinde Türkiye'de beraber yaşamayı diliyorum. Ümit ediyorum ki bunlar bitecek. Artık bu eylemlerin bitmesi lazım."

"EYLEMLERİN ZARARI, ESNAFIMIZIN DA ZARARIYLA 100 MİLYONU AŞMAKTA"

Bir gazeteci Yılmaz'a "Taksim'e AVM yapılırsa yine karşı çıkacak mısınız? diye sordu. Soru üzerine devreye giren Topbaş , "Başından beri AVM yok ki" diyerek, projede AVM ve otel değil, şehir müzesi ve sanat galerisi bulunduğunu söyledi. "Taksim Yayalaştırma Projesi ne zaman bitecek?" sorusuna Topbaş, "İş makinelerinin yanması nedeniyle ciddi bir kayıp oldu. Vatandaşın trafik sıkıntısını gidermek için çalışmaları hızlandırdık" dedi. Düzenlemesi biten Gezi Parkı'nın ne zaman açılacağına ilişkin soru üzerine Topbaş, "Dün Valimizle görüştüm. Görüşmemiz esnasında yayaya ve halka açılması noktasında son çalışmalar bittiğinde park açılacaktır. Gezi Parkı'nın eylemci mekanları olması yerine halkımızın gezdiği, buluştuğu, beraber olduğu bir mekan olmasını arzu ediyoruz" şeklinde konuştu. Topbaş, Gezi Parkı'nın Maçka Parkı'yla birleşip birleşmeyeceği sorusu üzerine "Onunla ilgili bir çalışmamız var. Mimar gruplarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Onların da önerileri var. Beraber bir çalışma yapacağız" dedi. Eylemlerin ekonomik boyutuna ilişkin soruya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, "İstanbul'da ciddi bir zarar ortaya çıkıyor. Günlük hareketlilikleri saymıyoruz. Eylemlerin zararı, esnafımızın da zararıyla 100 milyon lirayı aşmakta. Günübirlik kazanan küçük esnafın mağduriyetini hesaplamak mümkün değil. Bundan dolayı eylemciler halkı arkalarına alamadılar. Zaten halkı arkalarına almaları da mümkün değil. Kendi başlarına, ideolojileriyle başbaşa kaldılar" diye cevap verdi.(DHA/Serpil Kırkeser-Özgür Arslan)