Kadooğlu: Çözüm sürecinin tekrar başlaması hayati bir konudur

Kadooğlu: Çözüm sürecinin tekrar başlaması hayati bir konudur
Kadooğlu: Çözüm sürecinin tekrar başlaması hayati bir konudur
TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, çözüm sürecinin yeniden başlatılması çağrısında bulunarak, "Ülkemizin her metrekaresinde huzur, güven, barış ve kardeşlik ortamının tesis edilmesi için hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor" dedi.

RADİKAL - Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, Diyarbakır'da çıkan çatışmada Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi ve 2 polis memurunun şehit olması hakkında açıklama yaptı. Kadooğlu, "Çözüm sürecinin bir an önce tekrar başlaması ve barış ortamının yeniden tesis edilmesi hayati bir konudur. Hem Tahir Elçi hem de bu olayda şehit olan polislerimize karşı bu sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin her metrekaresinde huzur, güven, barış ve kardeşlik ortamının tesis edilmesi için hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor" dedi.

Diyarbakır'da yaşanan çatışmalar sonucunda hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve şehit polisler Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur'a Allah'tan rahmet dileyen Kadooğlu, yaptığı yazılı açıklamada şiddet ortamının bu gibi saldırılara zemin olduğunu belirtti. Çözüm sürecinin tekrar başlamasının, barış ortamının yeniden tesis edilmesinin hayati bir konu olduğunu vurgulayan Kadooğlu, açıklamasında şunları kaydetti: "Tahir Elçi, ülkemizin yetiştirdiği değerli bir hukuk adamı, insan hakları savunucusu ve barış elçisiydi. Bölgede sevilen, sözü dinlenen ve saygı gören bir kişilikti. Ölümü ülkemiz için bir kayıptır.

Zira kendisinin, demokrasimize, barışımıza katkı sağlayacağı çok şey olacaktı. Dolayısıyla üzüntümüz büyük. Bu kayıp, bize huzurun, güvenin, barışın ne denli önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır. Çözüm sürecinin bir an önce tekrar başlaması ve barış ortamının yeniden tesis edilmesi hayati bir konudur. Hem Tahir Elçi hem de bu olayda şehit olan polislerimize karşı bu sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin her metrekaresinde huzur, güven, barış ve kardeşlik ortamının tesis edilmesi için hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. Tahir Elçi de her an, her yerde bunun için çalışan biriydi. Hepimizin başı sağolsun. Talebimiz bu olayın faili meçhul olarak kalmaması ve faillerin bir an önce bulunarak adalet karşısına çıkarılmasıdır."
DHA