'Kafama sıkar giderim'i istedi, sonuç: iki ölü

'Kafama sıkar giderim'i istedi, sonuç: iki ölü
'Kafama sıkar giderim'i istedi, sonuç: iki ölü
Adana'da bir barda istek yapılan Ahmet Kaya'nın 'Kafama sıkar giderim' şarkısı çalınmayınca çıkan kavgada bir kişi öldü. Daha sonra cinayetin intikamı için yapılan saldırıda bir kişi daha öldü


Neşet KARADAĞ/ ADANA

ADANA'da barda Ahmet Kaya'nın ‘Kafama sıkar giderim' isimli şarkısının söylenmemesi üzerine çıkan kavgada 30 yaşındaki Hakan Markaloğlu'nu öldürdüğü öne sürülen 45 yaşındaki Ayhan Hasgören ile Hasgören’i cinayete azmettiren 42 yaşındaki Bülent Kandara’nın yargılanmasına başlandı. Bu cinayetin intikamı için Bülent Kandara yerine yanlışlıkla çiçekçi 48 yaşındaki Zeki Eskizerci’yi öldüren 29 yaşındaki Halil İbrahim Erdoğan ile Ayhan Hasgören aranıyor.
Turgut Özal Bulvarı’ndaki ‘Bistro Bar'daki olay geçen yıl 31 Ağustos'ta meydana geldi. Barda eğlenen gruplar arasında program yapan sanatçıdan Ahmet Kaya'nın ‘Kafama sıkar giderim’ şarkısının istenmesi nedeniyle tartışma çıktı. Bar dışına taşan tartışma kavgaya dönüşünce, daha önce adam öldürme ve yaralama suçlarından sabıkası bulunan konfeksiyoncu ve tekel büfesi işleten Bülent Kandara'nın talimatı ile yanında bulunan Ayhan Hasgören tabancasıyla kalabalığa doğru ateş etti. Hakan Markaloğlu başına isabet eden kurşunla ölürken, arkadaşları 31 yaşındaki Murat Tanrısever ile Halil İbrahim Erdoğan yaralandı. Cinayeti işlediği belirtilen Hasgören ile azmettirici olduğu öne sürülen Kandara kaçtı. Olaydan 1 gün sonra yaralı Halil İbrahim Erdoğan arkadaşını öldürttüğü iddiasıyla intikam almak için Bülent Kandara'yı öldürmek için Kandara'nın İstiklal Mahallesi'ndeki tekel büfesine gitti. Erdoğan, büfe önünde oturan ve Kandara'ya çok benzediği iddia edilen çiçekçi Zeki Eskizerci'yi başına ateş ederek öldürüp kaçtı. 

KATİLLER FİRARDA
Markaloğlu ve yanlışlıkla öldürülen çiçekçi Eskizerci'nin katil zanlıları yakalama emriyle aranırken Markaloğlu'nu öldürttüğü öne sürülen Bülent Kandara, 2 Ekim 2008 tarihinde yakalanarak tutuklandı. Yakalanamayan cinayet zanlısı Hasgören ile birlikte hakkında ‘Adam öldürme ve yaralamaya azmettirme’ suçlarından Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan Kandara yargılanmaya başladı.
Azmettirme suçlamasına kabul etmeyen 2 çocuk babası Bülent Kandara, Markaloğlu’nun öldürülmesini şöyle anlattı:
“Bar dışında otururken, sanatçıya küfür edildiği ve tartışma çıktığı söylendi. İçeri girdiğimizde orta masada oturan grup taşkınlık yapıyordu. İşletmeci Soner, bu gruba sakin olmalarını söyledi. Sonra çıktılar. Ayhan da arkalarından çıktı. Merak edip biz de dışarı çıktık. Soner bu gruptaki kişilerle tartışıyordu. Arkadaşım Serdar ile birlikte bu kişileri sakinleştirmeye çalıştık. Bu kişiler ‘Sanatçı istediğimiz şarkıyı söylemiyor’ diye söyleniyorlardı. Ortalık sakinleşip bara dönerken ‘Niye kalabalık yapıyorsunuz?’ diye bir ses duydum. Baktığımda cezaevinde aynı koğuşta kaldığımız Halil İbrahim'i gördüm. ‘Barla ne ilgin var?’ deyince yanındakilerle üzerime yürüdü. Sinirlenip Halil İbrahim'e 3 tokat vurdum. Gruptakiler bana saldırdı. Arka taraftan silah sesleri gelmeye başladı. Ayhan'ı elinde tabancayla bağırırken gördüm. Ayhan’ı azmettirmedim.”
Olayda yaralanan Murat Tanrısever sanıklardan şikayetçi oldu. Olay günü Hakan Markaloğlu, Halil İbrahim Erdoğan ile birlikte bara gittiklerini belirten Tanrısever, “Bir ara sanatçıdan Ahmet Kaya'dan bir şarkı istedik. Fakat söylemedi. Bu yüzden bar çıkışınca kavga çıktı. Bu sırada iri yarı biri Markaloğlu'nu dövüyordu. Ben de Bülent Kandara'ya yumruk atıp düşürdüm. Kandara, ‘sık’ diye bağırdı” dedi. Markaloğlu'nun ağabeyi 42 yaşındaki Cengiz Markaloğlu da, sanıklardan şikayetçi olup en ağır cezayla cezalandırılmalarını istedi. Dava tanıkların dinlenmesi için ertelendi.