'Kafdağlarının çarıklı çocuğu' anıldı

ANKARA - ‘Kafdağları’nın Çarıklı Çocuğu’ olarak tanınan, edebiyatçı, öğretmen Dursun Akçam, 19 Eylül 2009 Cuma günü Ankara’daki mezarı başında anıldı.
Karşıyaka Mezarlığı’ndaki törene katılanlar arasında YAPIDER genel Başkanı Eser durak ve YAPIDER yöneticileri, yazar Remzi İnanç, yazar-yayıncı ve halkbilimci Metin Turan, Dursun Akçam’ın küçük kardeşi Kerim Akçam’ın çocukları, ailesi ve eski komşuları da katıldı. İlk konuşmayı yapan Dursun Akçam’ın büyük oğlu ve Dursun Akçam Kültür ve Sanat Vakfı başkanı Alper Akçam Ardahan’daki Dursun Akçam Kültürevi’nin faaliyetlerini anlatırken, tüm Ardahanlılara ve yüzlerce öğrenciye okuma, ders çalışma olanakları sunulduğunu ifade etti. Alper Akçam, Kafkas Üniversitesi ile eski Cilavuz Köy Enstitüsü yerleşkesindeki anma etkinlikleri hakkında da bilgi verdi. İkinci konuşmayı Dursun Akçam’ın felsefeci, öğretmen, yazar dostu Vecihi Timuroğlu yaptı. Timuroğlu, Köy Enstitüsü kökenli yazarların Türkçe yazında  devrimci bir  tutumun kapısını açtıklarını söyledi.
Ardahan’ın Ölçek köyünde doğan Akçam, Cilavuz Köy Enstitüsü’nden mezun oldu. Yaşamı boyunca yoksul, ezilen insanların sözcüsü olmaya çalışan, yazarlığıyla çeşitli ödüller kazanan Akçam, hakkında 12 Eylül 1980 darbesi sonrası  birçok dava açıdı. Dursun Akçam, on bir yıl boyunca yurt dışında yaşamak zorunda kalmıştı. (Radikal)