Kafe yangınına 6 yıl 8 ay ceza

Bornova ilçesinde dokuz kişinin ölümüyle sonuçlanan Nağme Kafeterya yangınıyla ilgili olarak işyeri sahibi Abidin Akkuş altı yıl sekiz ay hapis ve ömür boyu kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezasına çarptırıldı.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Bornova ilçesinde dokuz kişinin ölümüyle sonuçlanan Nağme Kafeterya yangınıyla ilgili olarak işyeri sahibi Abidin Akkuş altı yıl sekiz ay hapis ve ömür boyu kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezasına çarptırıldı. Mahkeme cezayı en üst sınırdan verdi.
13 Kasım 2003'te elektrik kontağından çıkan yangında dekorlar, ses izolasyon sistemleri ve tente kısa sürede tutuşunca, dördü personel, beşi üniversite öğrencisi müşteri, 20-26 yaş arasındaki dokuz genç can vermişti. İşyeri sahibi 62 yaşındaki Abidin Akkuş, çocukları Hasan Hüseyin ve Namık Kemal Akkuş hakkında, 'tedbirsizlik, nizam ve emir ve kaidelere riayetsizlik sonucu birden fazla insanın ölümüyle sonuçlanan yangına sebebiyet vermek' suçundan İzmir 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. 7.5 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Abidin Akkuş'u bilirkişi 8'de 8 kusurlu bulmuştu.
Dünkü duruşmada mahkeme, Abidin Akkuş'u en üst ceza olan beş yıl hapse çarptırdı. Mahkeme, bilerek bu suçu işlediğine kanaat getirildiğini belirterek cezayı TCK'nın 45/3 maddesine göre üçte bir oranında artırdı ve Akkuş'a altı yıl sekiz ay hapis, 462 milyon lira para cezası ve ömür boyu kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası verdi. Kararda, Akkuş'a kusurunun yoğunluğu nedeniyle cezanın en üst sınırının uygun görüldüğü vurgulandı. Diğer iki sanık ise beraat etti.