'Kafes' genişliyor: Tutuklu asker sayısı 11

'Kafes' genişliyor: Tutuklu asker sayısı 11
'Kafes' genişliyor: Tutuklu asker sayısı 11
Kafes Planı ile ilgili olarak daha önce sorgulanıp serbest bırakılan iki albay ve bir yarbay tutuklanarak cezaevine konuldu. Soruşturma kapsamında toplam tutuklu asker sayısı 11'e ulaştı


İSTANBUL - Poyrazköy’de Ergenekon soruşturmasında aranan Bedrettin Dalan’ın yönetim kurulu başkanı olduğu İstek Vakfı’na ait arazide yapılan kazılarda ele geçirilen mühimmatla ilgili olarak tutuklanan emekli Binbaşı Levent Bektaş’tan elde edilen şifreli CD’de çıkan ‘Kafes Operasyonu Eylem Planı’ belgesiyle ilgili üç rütbeli asker tutuklandı. Soruşturma kapsamında daha önce ifadeleri alınıp, serbest bırakılan Albay Mücahit Erakyol, Albay Levent Gülmen, Yarbay Halil Özsaral hakkında savcının talebiyle ‘yakalama kararı’ çıkmıştı.
Poyrazköy’deki kazılarda ortaya çıkarılan mühimmatla ilgili olarak 3 Şubat 2009’da tutuklanan emekli Binbaşı Levent Bektaş’tan elde edilen bir film CD’sinde yer alan şifreli dosyalar bir kaos planını ortaya çıkardı. ‘Data stash’ isimli şifreli bir programla yazıldığı belirlenen şifreli dosyaların çözülmesi üzerine ‘Kafes Operasyonu Eylem Planı’ adlı belge ortaya çıktı. Belgeye göre, azınlıklara yönelik yapılacak saldırılarla Türkiye’nin dünya kamuoyunda zor durumda bırakılması amaçlanıyordu. Yapılacak saldırılarla AKP’nin yanlız bırakılmasının hedeflendiği ‘Kafes Operasyonu Eylem Planı’ ile ilgili olarak şu ana kadar 32 kişinin ifadesine başvuruldu.
Bu kişiler arasında albaylar Erakyol ve Gülmen’le birlikte yarbay Özsaral da vardı. Ancak soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat Yönder 18 ve 20 Kasım’da serbest bırakılan bu üç rütbeli askerin serbest bırakılmasına itiraz etti. Önceki gün de Savcı Yönder’in itirazını değerlendiren 12. Ağır Ceza Mahkemesi, bir yarbay ve iki albayın yakalanarak tutuklanmasına karar vermişti. Haklarında ‘yakalama kararı’ çıkarılan askerler dün soruşturmanın yürütüldüğü Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde nöbetçi mahkemeye çıkarıldı. Haklarındaki ‘yakalama’ kararı yüzlerine okunan iki albay ile bir yarbay, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Poyrazköy’deki kazılarla başlayan süreçte bugüne kadar toplam 11 asker tutuklanmış oldu. Emekli Binbaşı Levent Bektaş, Deniz Binbaşı Emre Onat, Binbaşı Eren Günay, yarbaylar Mustafa Ecevit ve Ercan Kireçtepe de aynı operasyon kapsamında değişik tarihlerde, ‘silahlı terör örgütü üyeliği, ruhsatsız silah ve patlayıcı bulundurmak’ suçlarında tutuklandı. Soruşturma kapsamında Kıdemli Başçavuş Halil Cura, Kıdemli Başçavuş Saddetin Doğan ve Kıdemli Başçavuş Feridun Arslan da daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Genelkurmay'dan açıklama

 

Kafes operasyonuyla ilgili çıkan haberler üzerine Genelkurmay Başkanlığı’ndan  açıklama geldi. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sayfasında yer alan basın açıklamasında soruşturmayla ilgili ifade vermeye gönderilen askeri personel sayısının 29 olduğu belirtildi. Çıkan haberlerin soruşturmayı olumsuz etkilediği belirtilen açıklamada şöyle denildi: “İfadesi alınanların çoğu serbest bırakılmışlardır. Sadece son grupta ifade verdikten sonra mahkeme kararıyla serbest bırakılan üç subayın, savcılığın istemi üzerine 26 Kasım günü tutuklanmalarına karar verilmiştir... Hal böyleyken, ortaya atılan her iddiayı peşinen doğru kabul eden ve bunu başkalarına da kabul ettirmeye çalışan bir zihniyetin mensupları, ısrarla yargı sürecini etkilemek ve soruşturma kapsamında adı geçen herkesi suçlu, her iddiayı doğru kabul eden bir gayret içine girmişlerdir. 26 Kasım günü ise son grupta ifade veren ve mahkeme kararıyla serbest bırakılan üç subayın, savcılığın istemi üzerine mahkeme kararıyla tutuklanmalarına karar verilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri, adaletin er ya da geç, doğruyu ortaya çıkaracağına inanmaktadır.” 

 


C4’ler korkunç plana götürdü

 

 

Özellikle Ermeni cemaatine yönelik suikast planları içeren ‘Kafes Operasyonu Eylem Planı’, köylülerin ihbarı üzerine Poyrazköy’de bulunan mühimmatın izinin sürülmesiyle ortaya çıkarıldı. 3 Şubat’ta yapılan kazıda su termosu içerisinde gizlenmiş 27 adet TNT kalıbı, 100 gr C4 patlayıcı bulundu. 29 Şubat’ta Ergenekon savcılarına ilk ihbar mektubunda mühimmatın Levent Göktaş’a bağlı, emekli Binbaşı Levent Bektaş, Yarbay Ercan Kireçtepe, Binbaşı Erme Onat, Binbaşı Eren Günay ve Yarbay Mustafa Turhan Ecevit’ten oluşan bir hücreye ait olduğu yazıyordu. Ekibin Göktaş’tan talimat beklediği iddia ediliyordu. Daha sonra Poyrazköy’deki kazılarda 15 dolu, 7 boş LAW silahı, 450 gr. C4, 14 el bombası bulundu. 24 Nisan’da Bektaş, Kireçtepe, ve Onat, 27 Nisan’da Günay, 27 Mayıs’ta Ecevit tutuklandı. 23 ve 24 Mayıs’ta gelen ihbar mektuplarında mühimmatla ilgili aralarında yarbay ve albaylarında bulunduğu askerlerin isimleri sıralanıyordu. 18 Temmuzda Gölcük’te teğmenlerin, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanına suikast planladıkları iddia edildi. Teğmenlerin evinde patlayıcı ele geçirildi. Soruşturmadaki kilit gelişme ise bir CD’deki filmin arkasına gizlenmiş, şifreli bir dosyada ‘Kafes Eylem Planı’ isimli dokümana ulaşıldı. Kafes eylem planında gayrimüslim nüfusun isim ve adresleri belirlenmesi, tehdit edilmeleri ve eylemler yer alıyor. Adalarda bombalar patlatılması, suikastlar düzenlenmesi gibi planlar yer alıyordu. (Radikal)