Kağıt parçası Ankara'yı karıştırdı

AKP ve Gülen cemaatini bitirme planının ıslak imzalı orijinalinin bulunduğu ileri sürüldü. Pakistan yolunda gazetecilerle konuşan Erdoğan 'TSK bu lekeyi kabullenemez' dedi.

 

ANTALYA/ANKARA - ‘AKP ve Gülen cemaatini bitirme Planı olarak adlandırılan belgenin orijinalinin savcılığa bir ihbar mektubuyla beraber ulaştığı bilgisi Ankara’yı ısıttı. Başbakan Erdoğan Pakistan yolunda gazetecilerin sorusu üzerine ‘TSK bu lekeyi kabullenemez’ diye konuştu.

 

ADLİ TIP RAPORU NOKTAYI YKOYDU

 

Hürriyet gazetesinin haberine göre,  kamuoyunda “AKP ile Gülen’i bitirme planı” diye bilinen belgedeki imzanın Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek’e ait olup olmadığı ile ilgili son noktayı Adli Tıp Kurumu koydu.  Kurumdan İstanbul Başsavcılığı’na gönderilen raporda, Dursun Çiçek’e atıf yapılan imza ile gerçek imzanın aynı olduğunu saptadı. İmzanın Dursun Çiçek’e ait olduğu belirlendi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 30 Eylül’de kendisine 5 sayfalık bir mektupla ulaşan “AK Parti ile Gülen’i bitirme planı”nın orjinali olduğu tahmin edilen belgeyi üzerindeki ıslak imzanın Dursun Çiçek’e ait olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu’na gönderdi.
Kurum belgedeki gerekli incelemeyi tamamlamasının ardından raporunu 19 Ekim’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na ulaştırdı.

Fizik İhtisas Dairesi Adli Belge İnceleme Şubesi’nde görevli biri profesör, ikisi uzman doktor olmak üzere 3 Adli Tıp Uzmanı tarafından hazırlanan No:205 / 16.10.2009 57814-9760 / 8014 sayılı raporda, “İnceleme konusu belge dördüncü sayfasında Dursun Çiçek’e atfen atılı basit tersimli imza ile Dursun Çiçek’in basit tersimli, polimorf mukayese imzaları arasında tersim tarzı, işleklik derecesi, istif, eğim, doğrultu, hız, seyir, alışkanlıklar ve baskı derecesi bakımından uygunluk ve benzerlik saptandığından, inceleme konusu belgelerdeki söz konusu imzanın Dursun Çiçek’in el ürünü olduğunun kabulü gerektiği” ifadesi yer aldı.

 

ERDOĞAN: BAŞBUĞ'LA GÖRÜŞMEDİM

 


Pakistan yolculuğu sırasında Radikal yazarı Murat Yetkin’in de aralarında bulunduğu gazetecilerle sohbet eden Başbakan burada açıklamalarını detaylandırdı: “Genelkurmay Başkanı ile bu konuyu dün, bugün gorüşemedim. Bizde kuvvetler ayrılığı ilkesi geçerli. Konu yargının elinde. Yargı bizden neyi talep ederse de veririz. Türkiye’yi ve Türkiye Cumhuriyeti’ni bu tip olaylarla mahkûm etmemeliyiz. Türk Silahlı Kuvvetleri bu lekeyi, gölgeyi kabullenmez.”
Belge ilk olarak 12 Haziran’da Taraf Gazetesi’nde yayımlanmıştı. Belgenin fotokopi olması tartışmalara yol açmış, orijinal belge ortaya konulamadığı için Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, “Kâğıt parçası” diye nitelendirmişti. (Radikal, Hürriyet)