'Kahpe Bizans'ın eylemcileri!

Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Sabah 08.30’da Uğur Vardan ve Erkan Aktuğ ile buluşup Halaskargazi Caddesi’ne doğru yol alıyoruz. Polisin caddeye girişleri engellediğini düşündüğümüz için basın kartlarımızla girip ‘asayiş berkemal’ mi diye bir bakacağız. ‘Önlem’lere rağmen hatırı sayılır bir kalabalık var. Kortejin önüne doğru ilerliyorum. Emniyet yetkilileri yerlerine ulaşır ulaşmaz polis hareketlenmeye başlıyor. Saldırı olacağını anlayarak Sinema Yazarları’nın toplanmayı kararlaştırdığı (toplanamadılar tabii ki) yere ilerliyorum... Sonrası dün televizyonda gün boyu izlediğiniz görüntüler. Size kalabalığın içinde olma halinden bahsedeyim. Eğitim sisteminin bize öğrettiği ilk tarih bilgilerinden birisidir Alpaslan’ın Malazgirt Savaşı’nda Romanos Diogenes’i nasıl yendiği: Efsane hilal taktiğiyle. Bizans ordularını üç yandan kuşatan Selçuklu orduları Bizans ordularını dağıtmıştır. Durum hemen hemen böyleydi. Polis, Halaskârgazi’nin Taksim tarafından gaz bombası atmaya başlayınca kalabalık doğal olarak Şişli Camii yönüne ve ara sokaklara doğru yöneldi. Ama ara sokakları da kapatan polis oralardan da biber gazı atmayı sürdürdü. Böylece dağıtılmak istenen kalabalık, yine polis izin vermediği için bir kafesin içinde kalarak gökten yağan gaz bombalarının altında Şişli Camii’nin oradan Abide-i Hürriyet Caddesi’ne yöneldi. Bu arada birinci kattaki birkaç daire ve dükkânın camlarının kırılıp içeriye gaz bombası girdiğini gözlerimle gördüm. Şimdi kimse “Göstericiler de taş attı ama” geyiğine girmesin. Polisin tutumu, aldığı önlemler dağıtmaya değil, biraz zorlasalar hani imhaya yönelikti!


  http://www.radikal.com.tr/113183711318372

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İşte doğru haber bu - sks222

  Kimin marjinal olduğunun konuyla alakası ne? Marjinal ya da değil polis egemen düşünceyi savunur, marjinal kalanlara saldırır diye yasa mı var? Küçük grupların olay çıkardığı tam bir yalan. Gerçek olan milyonlarca insanın İstanbuldaki ulaşım hakkı gaspedilmiştir. Yüzbinlerce emekcinin (geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi) 1 Mayıs meydanı Taksime çıkması hakkı gaspedilmiştir. Saldırı bu yüzbinlere, KESK, DİSK, TMMOB gibi milyonların örgütlerine yapılmıştır. Binlerce insana vahşice saldırı yapılmıştır. Onlarca insan da taş atarak cevap vermiştir. Bence böyle bir saldırı karşısında meşru savunma haklarıdır. Valinin bizde kaydı olan kişiler lafı hukuk dışıdır. Ortada suç yokken o kayıtları neden tuttuğunu açıklaması gerekmektedir. Eğer insanların hukuksuz bir işleri varsa o kayıtlarla hukuğun gereğini yapsınlar, eğer gereği yapılacak bir hukuksuzluk yoksa o kayıtları derhal imha edip, kayıtları tutanlar hakkında gereğini yapsınlar. Valinin bizde kayıtları var, istediğimizde kullanırız şantajı suçtur.

  Evet aynen oyle oldu! - mlkr

  Bir tek eksik kalan diger illerden, Antalya dan gelen arac ve guclerin ozellikle abide-i hurriyet caddesinde ve ara sokaklarda acimasizligi, ve iclerindeki at kuyruklu cakma Behzatlarin ajan provokotorlukleri, kufurleri, kinleri!Bej vs baseball sapkali sivil amirlerde surek avini, vahseti yonettiler! Bu arada yurekli mahalleli kadinlar bombalardan zehirlendileri icin polise itiraz ettiler. Daha genelde polisce atilan bombalardan beyne rastlayanlardan cok acil durumda olan genclerin oldugu haberini duyduk. Vali ve polis ise yalan soylerek sucu sozde "marjinal" guruplara yikmaya calisti. Saldiriyi polis baslatti.Poliside sanki kazazede gibi gosterebilmek icin yarali istatistigini carpitti, "22 polis 3 gosterici" yarali dedi. Ama hic bir sekilde hayatini kaybetmek uzere olan liseli genc vb den bahsetmedi. Bu kadar onemli sendikal kurumlara boylesi saldiri planlayacak kadar kucuk hesab insanlari hakkinda tahkikat acilmali, vali, polis muduru gorevden vb gibi alinmalidir!