Kahraman Hostes yolcuya hayat verdi

Kahraman Hostes yolcuya hayat verdi
Kahraman Hostes yolcuya hayat verdi

Dewyspelaere?nin sarılıp ağladığı kurtarıcısı kabin memuru FilizAdak?ın yüzünde mutluluk ifadesi vardı. FOTOĞRAF: İBRAHİM LALELİ / DHA

Haber: EMRE BAYLAN / Arşivi

ANTALYA - Free Bird Havayolları kabin memuru Filiz Adak, Antalya’da uçağa binerken kalbi duran Belçikalı turist Ann Dewyspelaere’yi suni teneffüs yaptırarak yaşama döndürdü. Uzun bir uğraş sonucu kalbi yeniden çalışan ve nefes almaya başlayan turist kadın, ambulansla hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı. Hayati tehlikeyi atlatan 30 yaşındaki Ann Dewyspelaere, kendisini çiçekle ziyarete gelen hostesi görünce gözyaşlarını tutamadı.

İlk yardımın önemi
15 günlük tatilini geçirdiği Antalya’dan geçen çarşamba günü evine dönmek üzere Antalya Havalimanı Dış Hatlar- 2 Terminali’ne gelen Belçikalı turist Ann Dewyspelaere, uçağa bineceği anda bayıldı. Sevgilisi Jeroen Dhoof ne yapacağını şaşırırken, olayı fark eden Free Bird Havayolları’nın tecrübeli kabin memuru Filiz Adak hemen müdahale etti. Adak, solunumu duran Dewyspelaere’i sunni tenefüs ve kalp masajıyla hayata döndürdü. Belçikalı turist ambulansla hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Kabin Memuru Filiz Adak, bugün Free Bird Havayolları Kabin Hizmetleri Müdür Yardımcısı Tuğba Kınacı ve Kabin Eğitim Şefi Seyhan Uysal ile birlikte Ann Dewyspelaere’i ziyaret etti.
Dewyspelaere’e sevglisi Jeroen Dhoof, Adak’ın kendisine ilk müdahaleyi yapan kişi olduğu söylenince genç kadın gözyaşları içinde hostese sarıldı. Uzun süre Adak’ı bırakmayan ve sarılarak ağlamaya devam eden Ann Dewyspelaere, kendisine çiçek verip, “Geçmiş olsun” diyen hostese teşekkür etti. Hostes Filiz Adak olay anını şöyle anlattı:
“İki kez sunni tenefüs yapıp bekledim. Kalp ve nabzını tekrar kontrol ettiğimde cevap alamadım. Bu kez göğüs kafesinin üstüne kısa ve çok sert olmayan bir darbe ve ardından sunni teneffüse devam ettim. Soluk alıp vermeye başladı.  Rahatça nefes alıp vermesini sağlamak için başını yana çevirdiğimde ağzından krem renginde su geldi.” Filiz Adak bu hayati müdahalenin daha önce aldığı ilk yardım eğitimi sayesinde olduğunu anlattı.