Kahraman pilot faciayı önlemek için ölüme uçtu

Askeri eğitim uçağı Manisa yakınlarında düştü, Pilot Teğmen Barış Çakır şehit oldu. Görgü tanıkları, Çakır'ın düşmekte olan uçağı yerleşim alanından uzaklaştırarak daha büyük bir faciayı önlediğini söyledi.

MANİSA - Askeri eğitim uçağı Manisa yakınlarında düştü, Pilot Teğmen Barış Çakır şehit oldu. Görgü tanıkları, Çakır'ın düşmekte olan uçağı yerleşim alanından uzaklaştırarak daha büyük bir faciayı önlediğini söyledi.
Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı Çiğli Hava Üssü'nden eğitim amaçlı havalanan T-37 tipi uçak İğdecik ve Bozköy arasına dün saat 13.00 sıralarında düştü. Fırlatma koltuğunu kullanamayan Teğmen Barış Çakır şehit oldu. Uzmanlar, 122. Filo'da görevli Teğmen Çakır'ın eğitim amaçlı yalnız uçuş yaptığını söyledi. Şehit pilotun cenazesi, askeri helikopterle alınarak Çiğli'ye götürüldü.
'Yerleşim alanlarından uzaklaştırdı'
Kaza yerine uzak mesafedeki bir akaryakıt istasyonunda çalışan Ali Yavuz, uçağın İğdecik'e düşebileceğini belirterek "Uçak yönü değişti köyün dışına düştü" dedi. Tanıklardan Mehmet Uysal, "Kahvede otururen uçağın havada dönmeye başladığını gördüm. Arkadaşlara bir terslik olduğunu söyledim" diye konuştu.
Teğmen Barış Çakır'ın şehit olduğu T-37 tipi uçak, Türk Hava Kuvvetleri'nde 1963'ten bu yana temel uçuş eğitiminde kullanılıyor. Jet motorlu, Amerikan Cessna şirketinin imalatı T-37'lerin bu yıl içinde sonuçlandırılması beklenen ihaleyle yeni nesil eğitim uçaklarıyla değiştirilmesi planlanıyor.