'Kahraman'lar döndü: En zor operasyondu

Güney Asya'da yaşanan deprem sonrası Pakistan'daki arama ve kurtarma çalışmalarına katılan GEA, AKUT ve LİDAM üyeleri, dün Türkiye'ye dönerken, ekip liderleri "En zor operasyondu" dedi.

İSTANBUL - Güney Asya'da yaşanan deprem sonrası Pakistan'daki arama ve kurtarma çalışmalarına katılan GEA, AKUT ve LİDAM üyeleri, dün Türkiye'ye dönerken, ekip liderleri "En zor operasyondu" dedi. 12'şer kişilik GEA Arama Kurtarma Ekoloji Grubu ve AKUT ile üç kişi ve eğitimli üç köpekten oluşan Lions Doğal Afet ile Mücadele (LİDAM) üyeleri, Atatürk Havalimanı'nda yakınları tarafından çiçeklerle karşılandı.
GEA Arama Kurtarma Ekoloji Grubu'nun takım lideri Özgür Bozoğlu, depremin hemen ardından sekiz kişilik bir ekiple yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı Muzafferabad kentine gittiklerini ve daha sonra askeri uçakla gelen dört kişinin de kendilerine katıldığını söyledi. İlk enkaza ulaştıklarında depremin 24. saati olduğunu ve 17 Ağustos'a benzer görüntüler yaşandığını belirten Bozoğlu şunları anlattı:
"Bölgede enkazın altında çok fazla canlı insan vardı. Sekiz kişilik bir ekiple herkesi kurtarma imkanınız yok. Sabah saat 09.00'da başladığımız çalışmalara gece saat 23.00'te ara verme imkanımız oldu. Bu sırada altı insanı canlı olarak çıkardık. Şu anda Sivil Savunma, DAK ve Sağlık Bakanlığı ekipleri aynı bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Bölgede kurtarılan 23 kişiden dokuzunu Türk ekipleri çıkardı. Devlet Başkanı Pervez Müşerref, kampa gelip teşekkür etti."
AKUT'tan Sivil Savunma'ya sitem
AKUT 2. Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi Yılmaz Sevgül ise bu tür organizasyonları yapan Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'nün bu kez kendilerini dışarıda bıraktığını belirterek şöyle konuştu:
"Dünyanın sayılı en güçlü ekiplerinden biri bu şekilde hasıraltı edildi. Giden askeri uçaklara biz alınmadık. Davet de edilmedik. Biz THY'nin tarifeli uçağıyla bölgeye gittik. İlk ve ikinci gün çok önemliydi. Bölgeye gittiğimizde üçüncü günün sonuydu. Eğer zamanında ulaşabilseydik çok hayat geri getirebilirdik."
Bölge coğrafyasının çok karmaşık olduğunu anlatan Sevgül, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ben şu ana kadar altı deprem çalışmasına katıldım. Gördüğüm en zor operasyondu. Bölgedeki yollar, heyelanlarla kapanmış. Yerleşim yerleri dağınık. 50'şer, 100'er kişilik gruplar halinde yaşıyorlar. Bir yandan da etnik çatışmalar yaşanıyor. Gece çalışma yaparken bize ateş açıldı. Aracımızın lastiği patladı."


    http://www.radikal.com.tr/7603887603880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.