Kahramanlar için gözyaşı

Antalya'da kasıtlı çıkarılan orman yangınında yaşamını yitiren altı görevli törenle defnedildi. Vali Yüksel, "Vicdansızlar yüreğimizi de yaktı" dedi.

ANTALYA - Gündoğmuş'taki orman yangınında yaşamını yitiren biri işletme şefi altı orman görevlisi için gözyaşları arasında son yolculuklarına uğurlandı. Törene yaklaşık 2 bin 500 kişi katıldı.
Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinin Eskibağ beldesine bağlı Ortakonuş Köyü yakınlarındaki Kızıldere mevkiinde önceki gün çıkan orman yangınına müdahale için helikopterle dere yatağına indikten sonra hayatlarını kaybeden altı orman görevlisinin cenazeleri, dün öğle saatlerinde Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi morgundan alındıktan sonra Muratpaşa Camii'ne getirildi. Yaklaşık 2 bin 500 kişinin toplandığı camideki cenaze namazına Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile Antalya'da tatilde olan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da katıldı.
Şehit yakınlarının güçlükle ayakta durduğu namazın ardından, cenazeler orman muhafaza memurlarının eskortluğunda Antalya Orman Bölge Müdürlüğü bahçesine getirildi. Burada özel olarak hazırlanan masalara konulan Türk bayrağına sarılı cenazeleri, üniformalı 36 orman muhafaza memuru, esas duruşta bekledi.
Adı okula verilecek
Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, "Vicdansız ve insafsız kişiler sadece ormanı yakmadı, 6 arkadaşımızı da bizlerden alarak yüreklerimizi yaktı" diye konuştu. Vali Yüksel, Abdullah Aydın'ın adını Gündoğmuş'taki Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'na vereceklerini açıkladı.
'Teröristle bir tutarız'
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe "Bu ülkeyi sevmeyen vatan hainlerinin ülkenin ormanlarına uzanan ellerinin, arzu etmiş oldukları hedefe varamayacaklarını herkesin bilmesini istiyoruz. Biz orman yangınlarıyla terör eylemlerini aynı kefeye koyuyoruz" dedi.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların başsağlığı telgraflarının ulaştığı törenin ardından, Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde resmi tören yapıldı.
Orman İşletme Şefi Abdullah Aydın'ın cenazesi Samsun'un Sarıbıyık Köyü'ne, Mesut Aranlı'nın cenazesi Kayseri'nin Kocasinan ilçesine, Mehmet Ali Güzelge'nin cenazesi Manavgat'ın Bozyaka Köyü'ne, Mevlüt Kaplan'ın cenazesi Göndoğmuş'un Köprülü beldesine, Feridun Kaya ve Hasan Dağhan'ın cenazeleri de merkeze bağlı Çığlık Köyü'ne götürüldü.
Savcılıktan soruşturma
Gündoğmuş Cumhuriyet Savcısı Evliya Çalışkan, hem orman yangınının çıkış nedeni hem da ölümlerde ihmal olup olmadığına ilişkin kapsamlı bir soruşturma başlatıldığını açıkladı.
Büyütmek için tıklayınız

Sezon bitince geleceğim
37 yaşındaki Orman işletme Şefi Abdullah Aydın, Gündoğmuş'taki yangından bir gün önce annesi Elmas Aydın'la telefonla görüşürken "Bu yıl yangın yok. Sezon bitince geleceğim" demişti.

İstifasını geri almıştı
26 yaşındaki orman muhafaza memuru Mesut Aranlı, 5 ay önce verdiği istifasını şefi Abdullah Aydın'ın onu ikna etmesi üzerine geri almıştı. Aranlı 15 gün sonra ağabeyinin düğününe gidecekti.

Plaketi kaldı yadigâr...
42 yaşındaki orman işçisi Feridun Kaya, 19 Kasım 2003 tarihinde başarılarından dolayı plaket almıştı. Kaya, Düzlerçamı İstasyonu'ndaki ilk müdahale ekibinde görev yapıyordu.

Bu kez kurtulamadı
32 yaşındaki orman muhafaza memuru Mehmet Ali Güzelce, 1997'de Antalya-Düzlerçamı'ndaki yangında Orman Bölge Müdür Yardımcısı Osman Çolpak'ı kurtarmak isterken, son anda ölümden dönmüştü.

10 gün önce başlamıştı
34 yaşındaki Mevlüt Kaplan 1993'ten beri geçici orman işçisi olarak çalışıyordu. Kış döneminde 75 gün çalışmış, bu yaz döneminde de çalışmak için başvurup 10 gün önce işe başlamıştı.

'Geçici' olarak oradaydı
Mevlüt Kaplan'ın yakın arkadaşı 48 yaşındaki Hasan Dağhan da geçici işçiydi. Evli ve üç çocuk babası Dağhan, ayrıca pamuk ve soğan tarlalarında çalışarak geçimini sağlıyordu.