Kahramanmaraş'ta bulunan lav silahları MKE yapımı çıktı

Kahramanmaraş'ta bulunan 7 lav silahının MKE, el bombalarının ise ABD ve Rus yapımı olduğu belirlendi.


Merkeze bağlı Döngel Köyü yakınlarında ihbar üzerine dün yapılan incelemede, yol kenarında kuru ot ve yapraklarla gizlenmiş 7 lav silahı, 15 el bombası ve 1 sis bombası ele geçti. Jandarma tarafından incelenmek üzere Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edilen ve seri numaraları silinmiş lav silahlarının MKE, el bombalarının ABD ve Rus yapımı olduğu anlaşıldı.
Helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 4 kişinin cesetlerini bulanların yaşadığı Döngel Köyü'nün Muhtarı Cuma Ali Gök, “Bizim köy devletine sadakatlidir. Böyle şeylerle uğraşmaz. Bizim köy, Kayseri-Ankara-İstanbul’a giden karayolunun kenarındadır. Yol üzerinde zaman zaman kontrol noktaları var. Bu nedenle yoldan geçen birileri bu silahları atmış olabilir” dedi.
Muhtar Gök, köylülerden Ramazan Aydoğan'ın bahçesini sularken silahları fark ettiğini anlatırken, “Ramazan Aydoğan durumu hemen koruculara iletmiş, korucubaşı da jandarmaya haber vermiş. 7 lav silahı ile el bombaları bulunmuş. Bizim bu çevrede yaşayanların silahlarla bir ilgisi ve bilgisi olduğunu sanmıyoruz. Zaten silahlar gömülü değil, taşların hemen altında imiş. Muhtemel yoldan geçenler atmıştır. Bizler de gelişmeleri büyük bir merakla takip ediyoruz” diye konuştu.
Jandarma tarafından Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edilen silahlarla ilgili çok yönlü soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi. (dha)