'Kahrolsun Diogenes'

Graffiticilerin ataları, İzmir' de ortaya çıktı. İzmir Agorası'nın bodrum katındaki çarşının duvarlarında, M.S. 1. yüzyıldan kalma duvar yazıları bulundu.

İZMİR - Graffiticilerin ataları, İzmir' de ortaya çıktı. İzmir Agorası'nın bodrum katındaki çarşının duvarlarında, M.S. 1. yüzyıldan kalma duvar yazıları bulundu. Yazılar bugünden farksız: 'Menandros Eirene'yi seviyor', 'Kahrolsun Diogenes', 'Birbirimizi seviyoruz.'
Arkeoloji Müzesi Müdürü Mehmet Taşlıalan, 2002'de başlanan kazı ve restorasyon çalışmalarında agoranın bodrum katında 150 metre uzunluğundaki duvarın üzerinde yazı ve grafiklerin bulunduğunu, yıl sonuna kadar restorasyonun tamamlanacağını söyledi.
Duvar yazılarının tercümesini yapan Fransız Anadolu Araştırma Enstitüsü Görevlisi Prof. Dr. Thomas Drew-Bear, agoranın bodrum katındaki çarşıdan fakir Romalıların alışveriş yaptığını, üst kısmın ise zengin Romalılalara hitap ettiğini söyledi. Duvardaki her harfin bir rakamı sembolize ettiğini belirten Prof. Drew-Bear, bazı gençlerin sevgililerinin ismini şifreli yazdığını saptamış.
Eşcinselin itirafı
Fakir Romalılaların yazılarında 'Menandros Eirene'yi seviyor', 'Kahrolsun Diogenes', 'Birbirimizi seviyoruz' gibi aşka dair ifadeler yer aldığını dile getiren Drew-Bear, duvarın bir yerinde bir eşcinselin de yazı yazdığını tespit ettiklerini söyledi. Drew-Bear, "Bu kişi, duvara biriyle beraber olduğunu yazmış. Bu yazı o dönemde de eşcinsellerin olduğunu gösteriyor" diye konuştu.