Kahveciler: Sigara yasaksa içki verelim

Kahveciler: Sigara yasaksa içki verelim
Kahveciler: Sigara yasaksa içki verelim

Ankara Kahveciler Odası?na göre sigara yasağı sonrası müşteri yüzde 70 düştü. FOTOĞRAF: FIRAT KESKİNKILIÇ / DHA

Sigara yasağı sonrası işlerinin düştüğünü söyleyen kahvehane esnafı, okey ve kâğıt oynattırıp köfte ve alkollü içki servisi yapmak istiyor

ANKARA - Kapalı alanlarda sigara yasağının ardından düşen gelirlerini artırmak istediklerini söyleyen kahvehaneciler ‘üçü bir arada’ formülüne sarıldı. Kahvehanelerde köfte, hamburger yenip, içki içilmesi ve kâğıt oynanması için harekete geçildi!
Ankara Kahveciler Odası Başkanı İsa Güven, ‘Alkollü içecek, köfte ve hamburgerin satılacağı işletme’ olmak için  başvurduklarını açıkladı. Güven’in verdiği bilgilere göre 19 Temmuz’da yürürlüğe giren kapalı alanlardaki sigara yasağının ardından kahvehanelerde müşteri kapasitesi yüzde 70 oranında azaldı. Müşteri sayısı öyle düştü öyle düştü ki, kahvehanelerde domuz gribine yönelik önlem almaya bile gerek kalmadı! Tek gelirleri çay, kahve ve meşrubat satışı olan kahvehaneler ayakta kalmakta güçlük çekince ‘açılım’ zamanı geldi:
“Alkollü içecek, köfte ve hamburgerin satılacağı işletme olmak için başvurduk. Başvurumuzu TBMM’de ilgili Sağlık Komisyonu Başkanlığı’na ilettik. Komisyon Başkanı Cevdet Erdöl ile görüştük. Hükümetimiz çeşitli konularda açılım yapıyor. 1980’lerde kahvehanelerde alkollü içki satılır, köfte tarzı yiyecekler olurdu. Daha sonra bunlar ortadan kalktı. Şimdi içinde bulunduğumuz dönemde esnafın sıkıntısını gidermek için, sattığımız ürünlerin çeşidini artırmak ve sigara nedeniyle düşen geliri yeniden elde etmek istiyoruz. Böylece kahvehaneye gelen müşteri hem yemeğini içeceğini, hem içkisini içecek hem de oyununu oynayacak. Üçü bir arada olunca kahveci esnafı evine götürecek ekmek parası bulacak.”
Havaların soğumasıyla birlikte müşterilerin dışarıda oturmakta zorlanacağını hatırlatan Güven kredi sorunlarından da söz etti: “Isıtma cihazlarıyla dış mekânlarda ısınma  sağlanmaya çalışılıyor. Ayrıca bahçe ve havalandırma düzenleri için çok paraya gereksinim var. Bu tablonun yanında KOSGEB’in açıkladığı kredi paketinde kahvecilerin yer almaması bizi üzdü. Yeni açılım için esnafın paraya ihtiyacı var. Kahveci esnafının krediden yararlandırılması için yeni bir düzenleme yapılmasını istiyoruz.” (aa)