Kahvecilerden sigara yasağına uygulamalı protesto

Kahvecilerden sigara yasağına uygulamalı protesto
Kahvecilerden sigara yasağına uygulamalı protesto
Değişik illerden geldikleri belirtilen bir grup Ankara'da "sigara yasağının genişletilmesi" uygulamasında "ara yol bulunması" istemiyle eylem yaptı


Aralarında kahvehane, lokanta, gazino ve benzeri yerleri işletenlerin yer aldığı kalabalık gruptakiler, Abdi İpekçi Parkı’nda toplantı.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sigara yasağının genişletilmesine ilişkin düzenlemenin uygulamaya konulmasıyla "esnafın sıkıntılı günler yaşadığını" öne sürdü. Kendilerinin siyaset yapmadığını anlata Palandöken, "Düne kadar bizim kahvehanelerde siyaset yapanlar bugün kahveci esnafını unutup Türkiye’den başka 196 ülkede uygulamasız devam eden, ancak sadece 6 ülkede sigara yasağı ile ilgili bizim kadar katı olmayan bir çalışmaya devam ediyor" diye konuştu.
"Kahvehane kültürünün sadece Türkiye’ye özgü olduğunu" anlatan Palandöken, şunları söyledi:
"Biz ’sigara içilsin, sigarayı daha çok sevdirelim’ demiyoruz. Esnafa zaten bir dokunsan bin ah işiteceksin. Türkiye’de o kadar önemli meseleler var ki bu belki en son olacak konu. İnsan sağlığı çok önemli, ancak bu iş eğitimle çözülür. Bu iş küçük çocukları sigara alınan noktalara göndermemekle, okul öncesinde sigaranın sağlığa zarar olduğu bilincinin aşılanmasıyla olur. Gelişmiş ülkelerin bulduğu ara yollarla olur, esnaf mağdur edilmeden yapılır. Kahvehaneler sadece sigara içilen yerler değil aynı zamanda kıraat edilen yerler ama ülke öyle bir durumdaki işsizlerin, iş bekleyenlerin sabahleyin gidecekleri tek nokta."
Kendilerinin "haklarını aradıklarını" anlatan Palandöken, "Bir ara yol bulun, esnafa destek olun. Fizibilite, rehabilite yapın salonların içinde havalandırmayı ayarlayın, sigara içilen içilmeyen kahvehaneleri ayırın. Dünyanın yaptığının tersini yapmayın" dedi.

CEP TELEFONU NUMARASINI VERDİ
Palandöken yaptıkları gösteri ile sadece seslerini duyurduklarını belirterek, "Bizi sokağa, meydanlara indirirseniz bizimle başa çıkamazsanız" dedi.
Bendevi Palandöken, konuşmasının ardından kürsüden cep telefon numarasını söyleyerek, "Sizlerin Ankara’daki temsilcisi benim. Beni istediğiniz zaman arayabilirsiniz. Şimdi ’telefonunu söyledi gidip satacak’ diye sakın düşünmeyin. Ben sizinle birlikteyim sizin komutanınız değil yanınızda neferinizim" dedi.
Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu ise kahvehanelerin sigara içilen ve içilmeyen olmak üzere ayrılmasını talep ettiklerini belirtti.
Gösterinin ardından Palandöken, Ağaoğlu ve bazı illerin kahveciler odası temsilcileri Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüşeceklerini belirterek bakanlığa gittiler.
Bu arada, eyleme katılanların bol bol sigara içtiği, müzik eşliğinde oynadığı gözlendi. Eylemciler, tepki ve istemlerini dile getiren pankart taşıdılar, bu yönde slogan attılar. Kızılay ve Sakarya Caddesi’nden geldiği belirtilen bir grup esnaf da davul çalarak eylemcilere destek verdi.
Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemi bazı yabancı televizyon kanalları da görüntüledi.