Kahvehaneye de sigara yasağı

Teklif Meclis'te


Sigara yasağı teklifi yarın Meclis'in gündeminde. Statlar, kahvehaneler, birahaneler, hastane bahçeleri
kapsamda.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - AKP, seçimlerden önce 'oy kaygısı' nedeniyle çıkarmak istemediği sigara yasağı düzenlemesine yeniden öncelik verdi. Spor ve eğlence yerleri, stadyumlar, lokanta ve kahvehaneler, birahaneler, hastane bahçeleri ve ibadethanelerde sigara içme yasağı getiren, bu konudaki idari para cezalarını artıran teklif TBMM Adalet Komisyonu'nda yarın görüşülecek.
TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı AKP Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl'ün sigara içmeyen milletvekilleri ve Sağlık Bakanlığı ile birlikte hazırladığı yasa teklifi, geçen yasama dönemine damgasını vuran tartışmalardan birini oluşturmuştu.
Seçimler nedeniyle 'kadük' kalan teklif, Erdöl tarafından yenilendi. TBMM Adalet Komisyonu yarın yapacağı toplantıda teklifi görüşecek. Toplantıda geçen dönem komisyonda kabul edilen metnin aynen benimsenmesi, değişikliklerin Genel Kurul'da önergelerle yapılması bekleniyor.
Teklife göre, kamu hizmet binalarının, koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan binaların kapalı alanlarında sigara içilemeyecek. Taksiler dahil, kara, demir, deniz ve havayolu toplu taşıma araçlarında sigara içmek yasak olacak.
Cami ve okul avlusunda da yasak
Dershaneler dahil ilk ve ortaöğrenim kurumlarının, 18'ini doldurmamış kişilere yönelik kültür ve sosyal hizmet binalarının, sağlık hizmetlerinin verildiği kurumların ve ibadethanelerin açık alanlarında tütün ve tütün ürünleri tüketilemeyecek.
Açık havada spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerlerde de tütün ürünü kullanılamayacak. Sigara içilebilecek bölümler, statların açık alanında olacak. Otellerde, tütün ürünleri tüketilmeyecek. Tüketen müşteriler sadece kendilerine tahsis edilen kısımlarda kalacak.
Sponsorluk bitecek
Tütün üretici firmalar 'hiçbir etkinliğe' isim, amblem veya ürünlerinin marka ya da işaretlerini kullanarak sponsorluk yapamayacak. Bu firmaların isimleri, amblemleri veya ürünlerinin marka ya da işaretleri veya bunları çağrıştıracak alametleri kıyafet, takı ve aksesuvar olarak taşınamayacak.
18 yaşını doldurmamış kişiler, tütün ürünü işletmelerinde, pazarlanmasında ve satışında istihdam edilemeyecek. Tütün ürünleri, paket açılarak adet şeklinde veya daha küçük paketlere bölünerek satılamayacak.
TV'de sigara görünmeyecek
Tütün ürünlerinin ismi, logo veya amblemleri kullanılarak bildirim yapılamayacak, basın-yayın organlarına ilan verilemeyecek. TV'deki program, film ve dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek.
Yetkili satıcı olan yerlerin dışında, otomatik makinelerle, telefon, TV ve internet gibi elektronik ortamlarda satılamayacak.
Yasağın bulunduğu yererde sigara içenlere özel bölümler oluşturmayanlara 500 YTL'den 5 bin YTL'ye kadar para cezası verilebilecek. Yasak olan yerlerde sigara içenlere çevreye izmarit, paket benzeri atıkları atanlara 50 YTL para cezası verilecek.
Sigara yasağına aykırı yayın yapan kuruluşlar, 1000 YTL'den 100 bin YTL'ye kadar para cezasına çarptırılacak. Yasak olan yerlerde sigara satanlar 1000 YTL, 18 yaşından küçük çocuklara sigara satanlar altı aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacaklar. Tek tek sigara satanlara 250 YTL para cezası verilebilecek.
Sigara 'saklanarak' satılacak
Sigarayı işletme dışında görülebilecek şekilde satanlara 1000-10 bin YTL para cezası verilebilecek. Yasaklara uymayan tütün üreticileri 50 bin YTL'den 250 bin YTL'ye kadar para cezasına çaptırılabilecek.