'Kaide' için 46'ncı tutuklu

İstanbul'da 15 ve 20 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen bombalı saldırılara ilişkin olarak yürütülen operasyonlarda, bir kişinin daha tutuklandığı açıklandı.

İSTANBUL - İstanbul'da 15 ve 20 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen bombalı saldırılara ilişkin olarak yürütülen operasyonlarda, bir kişinin daha tutuklandığı açıklandı. Tutuklanan Baki Yiğit, Kaide örgütünün Türkiye'deki oluşumunun üst düzey yöneticilerinden biri olduğu iddiasıyla gözaltına alınmıştı.
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 29 Ocak 2004'te gözaltına alındığı belirtilen Baki Yiğit'le birlikte 113 adet CD, 20 adet disket, beş adet mikro kaset, dokuz adet harddisk ve bir
adet dizüstü bilgisayarın ele geçirildiği ifade edildi.
'Eğitim ve finans sağlıyordu'
Açıklamada, sorgusu yapılan zanlının, 'uluslararası terör örgütü lideri ve askeri kanat sorumlusuyla yurtdışında görüşerek ülkemizdeki eylem talimatlarını aldığı, örgüte eleman temin edip, askeri kamplarda eğitim çalışması planladığı ve bu doğrultuda uluslararası terör örgütünden maddi finans sağladığını söylediği' vurgulandı. Polisteki sorgusunun tamamlanmasının ardından DGM'ye sevk edilen Baki Yiğit, 'yasadışı örgüt üyeliği' suçlamasıyla tutuklanarak, cezaevine gönderildi. Yiğit'in tutuklanmasıyla birlikte, operasyonlar kapsamında tutuklananların sayısı 46'ya yükseldi.