Kaideciyi polisten önce gazeteci buldu

Terör örgütü Kaide'ye üye olduğu iddiasıyla Alman polisi ve İnterpol tarafından aranan Türk ve Alman vatandaşı 'Muaz' kod adlı Atilla Selek, Konya polisi tarafından yakalandı.

KONYA - Terör örgütü Kaide'ye üye olduğu iddiasıyla Alman polisi ve İnterpol tarafından aranan Türk ve Alman vatandaşı 'Muaz' kod adlı Atilla Selek, Konya polisi tarafından yakalandı. Selek'in yakalandığı sırada yanında Alman Der Spiegel muhabiri 37 yaşındaki Holger Ulrich Stark vardı.
Konya Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Kaide'ye yönelik düzenlenen operasyonda Türk ve Alman vatandaşı 22 yaşındaki Atilla Selek'i yakaladı. 'Muaz' kod adını kullanan Selek'in örgütün İslami Cihat Birliği içerisinde faaliyet gösterdiği iddia edildi. Dün saat 15.00 sıralarında Selçuklu ilçesinde bir alışveriş merkezinin önünde yakalanan Selek'in, Alman Der Spiegel muhabiri Holger Ulrich Stark ile birlikte olduğu ve ikisinin de gözaltına alındığı açıklandı. İfadesi alındıktan sonra salıverilen gazeteci Stark'ın 5 Kasım'da Türkiye'ye geldiği belirlendi.
ABD üssünü gözetledi
Polis ekipleri Atilla Selek'in Selçuklu ilçesi Akıncılar Mahallesi Kalaycılar Sokak'taki evinde de arama yaptı. Selek polisteki sorgusunun ardından mahkemece tutuklandı. Selek'in 31 Aralık 2006 günü Almanya'nın Hanau-Lombay bölgesindeki ABD üssünün gözetlenmesi olayı ile bomba yapımı faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle İslami Cihat Birliği'ne Alman polisinin 4 Eylül 2007'de düzenlediği operasyon kapsamında İnterpol tarafından arandığı belirtildi.