Kaide'nin eylem CD'leriyle cihat eğitimi

GAZİANTEP / ŞANLIURFA/ ADANA - İstanbul’daki operasyonla aynı gün 11 ilde düzenlenen baskınlarda yakalanan, Hizbullah, Vasat ve Kaplancılar üyesi 100’ü aşkın kişinin ise sorgu ve adliye işlemleri sürüyor. Radikal İslamcı Vasat’a  operasyonun Gaziantep, Şanlıurfa, Osmaniye ve Adana ayağında gözaltına alınan 44 kişi adliyeye sevk edildi. Vasat üyelerinin evlerinde ele geçirilen CD’lerde, Kaide’nin eylem ve eğitimleri izlenerek cihada hazırlanıldığı ileri sürüldü.
27 Nisan’da düzenlenen operasyonda yakalanan zanlıların
sorguları tamamlandı. Gaziantep’te yakalanan zanlıların ikisinin Diyanet İşleri Başkanlığı kadrosunda imam olduğu anlaşıldı.  
Zanlıların bazılarının bilgisayarlarında pornografik görüntü ve fotoğraflar da bulunduğu öne sürülürken, Afganistan’da Amerikan askerlerinin öldürülüş ve operasyon görüntülerinin yanı sıra, örgüt lideri Şahımerdan Sarı’nın cihat çağrısı yaptığı CD’ler de ele geçirildiği belirtildi. Ayrıca, CD’lerde Çeçenistan savaşı, Kaide’nin eğitimleri ve eylemlerinin görüntülerinin yer aldığı, yine öldürülen Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu’nun Batman’daki mezarı ile cihat çağrısı yapılan görüntülerin bulunduğu öğrenildi.
Türkiye’yi Dar-ül Harp ilan ettikleri için bu kişilerin cuma namazlarına gitmediği, bazılarının bu kapsamda ilerleyen yaşlarına rağmen askere gitmemek için kaçak dolaştıkları ve son seçimlerde oy kullanmadıkları belirlendi. Zanlılar, Vasat’ın Sarı’nın liderliğinde örgüt olduğunu kabul ederken, terör örgütü olmadıklarını savundu. (dha)