Kaide'nin Konya da bir 'medresesi' daha varmış

Kaide'ye yönelik eşzamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarla altı ilde yakalanan 48 kişinin sorguları Konya Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde devam ederken, örgütün bir 'medresesi' daha bulundu.

KONYA - Kaide'ye yönelik eşzamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarla altı ilde yakalanan 48 kişinin sorguları Konya Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde devam ederken, örgütün bir 'medresesi' daha bulundu. Medresede dokuz yaşından büyük çocuklara dini ve örgütsel eğitim, milatanlara ise 'şahadet' ve 'cihat' eğitimi verildiği ileri sürüldü.
Konya kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta ve ağaçlar arasındaki tek katlı binada bulunan dokümana el konuldu. Örgüt üyelerinin medrese olarak tanımladığı yerlerin halıyla kaplandığı evde örgüt mensuplarının çocuklarının düzenli eğitim aldıkları saptandı. Örgüt üyelerinin de gözlerden uzak bu evde 'şahadet' ve 'cihat' eğitimi gördükleri belirtildi. Evde odaların sınıf olarak düzenlendiği, yere oturan her çocuğun
önünde tek kişilik masa bulunduğu belirtildi. Polis baskınından kısa süre önce bazı eşyaların çıkarıldığı anlaşılan evin gözaltındaki sanıklardan birine ait olduğunu belirten yetkililer, aynı kişinin Osmangazi Mahallesi'ndeki bir başka evinin de yine örgüt tarafından kullanıldığını söyledi. Bu evde de çok sayıda örgütsel doküman ve CD ele geçirildiği kaydedildi.
Operasyonda ilk olarak ortaya çıkarılan Çatalhöyük Mahallesi'ndeki üç katlı villada ise dört-dokuz yaş arasındaki çocuklara hafızlık eğitimi verildiği ve buranın 'çocuk kulübü' olarak kullanıldığı ileri sürüldü.