Kaide'nin Türkiye ayağı

İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesine göre, Irak'ta ölen Habib Akdaş örgütün Türkiye emiriydi. İstanbul'daki intihar eylemlerinde kullanılan bombaları da Akdaş hazırlamıştı.

İSTANBUL - 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın iddianamesinde Kaide'nin Türkiye yapılanmasını oluşturan beş kişiden Habib Akdaş'ın 'Türkiye emiri', Gürcan Baç, Harun İlhan ve Baki Yiğit'in 'istişare şûrası üyeleri' olduğu, Adnan Ersöz'ün de 'yapılanmanın yurtdışı irtibatını sağladığı' ileri sürüldü.
Kaide'nin Türkiye yapılanmasının irdelendiği iddianamede, 'cihat' amacıyla 1994 yılı sonrası yurtdışına çıkan Akdaş, Yiğit, Baç, İlhan ve Ersöz'ün, aldıkları siyasi ve askeri eğitimden sonra özellikle selefilik akidesinin etkisinde kalarak örgütsel bir yapı oluşturdukları belirtildi. İddianameye göre gelişmeler şöyle:
İlk hedef gemiydi
2000'deki görev paylaşımından sonra Akdaş ve Yiğit, örgüt adına ortam sağlamak üzere Afganistan'a gitti, İlhan ise siyasi ve askeri eğitim almak üzere yurtdışına gidecek kişilerin organizasyonunu sağlamak için Türkiye'de kaldı. Ersöz de Türkiye'den Afganistan'a gönderilecek kişilerin örgüt kamplarına ulaştırılmasını organize etmek için Pakistan'a gitti.
Örgüt üyeleri ilk intihar saldırısını 7 Kasım 2003'te Alanya'ya gelecek İsrail gemisine yapmayı planladı. Bu eylemden sonra 8 Kasım'da sinagoglara eşzamanlı olarak ve bir hafta sonra da HSBC Genel Müdürlüğü'ne saldırılacaktı. İsrail gemisinin beklenen tarihte Alanya'ya gelmemesi üzerine planda değişiklik yapılarak eylemler bir hafta sonraya ertelendi.
Ana patlayıcı TATP maddesi üretildikten sonra 5 kilogramlık tenekelere dolduruldu, ayrıca el yapımı fünyelerle ateşleme düzeneği oluşturuldu ve bu tenekelerden her bir kamyonet için 10'ar adet hazırlanarak kamyonetlerde amonyum nitrat çuvallarının içine konuldu. Bütün bu işlemleri Habib Akdaş yaptı, Fevzi Yitiz de yardımcı oldu.
Saldırılardan sonra faillere, olay yerlerinde bulunan nüfus cüzdanı, araç ruhsatı, trafik sigorta poliçesi, irsaliyeler, araçların motor ve şasi numaraları ile kablo parçalarının titiz bir şekilde incelenmesiyle ulaşıldı.
Afganistan'da eğitilen Fevzi Yitiz, patlayıcıların imali, düzeneklerin hazırlanması, kamyonetlere yüklenmesi ve eylemcilere tesliminde bizzat yer aldı.
Ladin'le görüştüler
Adnan Ersöz, Afganistan'daki örgüt kamplarında görev yaptı, Türkiye'den gelenleri kamplara yerleştirdi, Kaide'nin askeri kamp sorumlusu Ebul Hafs El Mısri ve örgüt elebaşı Usame bin Ladin ile yapılan görüşmeye katıldı ve Türkiye'de yapılacak eylemler için finans sağladı.
Yusuf Polat ve Harun İlhan, eylemlerin organizasyonunda yer aldı. Osman Eken de patlayıcı yüklü kamyonetlerin hazırlanması, gizlenmesi ve militanlara naklinde aktif görev aldı.
Sanıklardan Fevzi Yitiz, Adnan Ersöz, Yusuf Polat, Harun İlhan ve Osman Eken için, TCK'nın 146/1. maddesine göre, 'Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı değiştirmeye cebren teşebbüs etmek' suçundan müebbet ağır hapis, diğer sanıklar için de, örgüt üyeliği ile yardım ve yataklık suçlarından 4.5 ile 22.5 yıl arasında ağır hapis cezası isteniyor.