Kaide'ye beş şehirde büyük operasyon

Kaide'ye beş şehirde büyük operasyon
Kaide'ye beş şehirde büyük operasyon

Geçen yılda büyük bir Kaide operasyonuna sahne olan Gaziantep?te dün yine kar maskeli özel timler sokaktaydı. Şehirde 11 eve eş zamanlı baskınlar yapıldı. Fotoğraf: Ahmet Kaya / dha

Kaide örgütüne yönelik Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Konya ve Maraş'ta yapılan operasyonlarda bazılarının Afganistan ve İran'da eğitim gördüğü öne sürülen 37 kişi gözaltına alındı

GAZİANTEP/ŞANLIURFA/ADANA/KONYA - Kaide örgütüne yönelik Gaziantep merkezli beş ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 37 kişi gözaltına alındı. Örgütün yeniden yapılanması için çalışma yaptığı belirlenen şüphelilerin bazılarının, Afganistan ve İran’da eğitim gördüğü anlaşıldı. NTV’nin haberinde zanlıların Obama’nın Türkiye ziyareti sırasında suikast hazırlığında  yakalanan Kaide militanlarıyla ilişkisinin olduğu öne sürüldü.
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Kaide’nin dünyadaki çatışma bölgelerine gönderilen ve yeniden yapılanma sürecine giren yönetici ve militanlarına yönelik bir süredir yürüttüğü çalışmalar sonunda, operasyon için düğmeye bastı. Bu sabah saat 05.00’te Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Konya ve Kahramanmaraş’ta aynı anda çok sayıda ev ve işyeri basıldı. Operasyon kapsamında Gaziantep’te 11 eve baskın yapıldı ve 14 kişi gözaltına alındı. 

Afganistan’da eğitim gördü
Gözaltına alınanlar arasında, daha önce Afganistan’da örgütte eğitim gördüğü öne sürülen 28 yaşındaki Mustafa B.nin da bulunduğu belirtildi. Mustafa B’nin, örgüt tarafından geçen yıl gerçekleştirilen operasyonda ölü olarak ele geçirilen Mehmet Polat’ın yerine bölgeye sorumlu olarak atandığı da öne sürüldü.
Konya’da yapılan operasyonda iki kişi, Adana’da biri kadın üç kişi, Şanlıurfa’da bir kişi, Kahramanmaraş’ta ise 17 kişi gözaltına alındı. Bu kişiler de sorgulanmak üzere Gaziantep’e gönderildi.
Operasyonda bir tabanca ele geçirildi. Arama yapılan evlerde de çok miktarda örgütsel doküman bulundu.
Şanlıurfa’da İpekyol Mahallesi’ndeki eve saat 05.30 sıralarında yapılan baskında gözaltına alınan 35 yaşındaki Eyüp Ş.’nin daha önce birçok kez İran’a gittiği belirlendi.
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan şüphelilerden Şüphelilerden M.G.B.’nin ise Afganistan’da silahlı eğitim sırasındaki bir patlama sırasında, kolundan ağır yaralandığı; Konya’da gözaltına alınarak Gaziantep’e gönderilen iki zanlıdan birinin de Özbekistan uyruklu O.E.İ. olduğu anlaşıldı. O. E.İ.’nin, örgütsel faaliyetlerde bulunmak üzere Afganistan’dan Konya’ya geldiği ve El Kaide üyesi olduğu iddiasıyla Özbekistan’da arandığı belirlendi.
NTV’nin haberine göre ise gözaltına alınan kişilerin Türkiye ziyareti sırasında ABD Başkanı Obama’ya suikast hazırlığı yaparken yakalanan militanlarla bağlantılı olduğu öne sürüldü.
24 Ocak 2008’de Hizbullah’ın ana cephaneliğinin ortaya çıkartıldığı Gaziantep’te 12.5 saat dehşet yaşanan El Kaide operasyonunda 41 yaşındaki Mehmet Polat, oğlu 21 yaşındaki Mehmet Zeki Polat ile Servet Sarıoğlu ve Cebrail Kirazoğlu ölü olarak ele geçirilmişti. (dha)