Kaide'ye iki ilde operasyon: 50 kişi gazaltına alındı

Kaide'ye iki ilde operasyon: 50 kişi gazaltına alındı
Kaide'ye iki ilde operasyon: 50 kişi gazaltına alındı

İstanbul?da yakalanan şahıslar dün Emniyet?teki sorgularının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. FOTOĞRAF: AYŞEGÜL USTA / DHA

İSTANBUL - İstanbul ve Van emniyet müdürlükleri terör örgütü Kaide’ye yönelik yurt genelinde iki farklı operasyon düzenledi. İstanbul, Van, Bursa, Erzurum, Sakarya, Konya, Hatay, Batman ve Adana’da düzenlenen operasyonlarda 50 kişi gözaltına alındı. Aynı örgüte yönelik gerçekleştirilen iki farklı operasyonun amaçlarının farklı olduğu ortaya çıktı.
İstanbul merkezli operasyonda gözaltına alınan altı kişinin 15-20 Kasım 2003 yılında sinagog ve bankalara yapılan saldırılara karışan kişiler olduğu ortaya çıktı. Daha önce yakalanarak yargılanan ancak sonra serbest kalan bu kişilerin üç yıl dokuz ay ile altı  yıl üç ay arasında değişen cezalara çarptırıldığı belirtildi. Bu kişiler tutuklandı.
Van İl Emniyet Müdürlüğü’nün yürüttüğü operasyonda ise üçü İstanbul’dan olmak üzere 44 kişi gözaltına alındı. Zanlıların Kaide’nin alt yapılanması olan İslami Cihat Birliği üyesi olduğu olduğu ortaya çıktı. Orta Asya’da faal olan bir Sünni hareket olduğu belirtilen İslami Cihad Birliği’nin yakın zamanda Almanya ve Türkiye’deki NATO üslerine saldırı planladığı belirtildi. Afganistan’daki kamplarda eğitim gördükleri belirtilen bu şüphelilerin Afganistan’daki NATO operasyonları nedeniyle intikam amacıyla NATO tesislerini hedef seçtiği öne sürüldü. Kaide’nin ikinci adamı Eyman El Zevahir’in Türkiye’ye yönelik tehdit içeren konuşmalarının bu saldırı planının oluşturulmasında etkili olduğu bildirildi. Yakalanan şüphelilerin liderlerinin Afganistan’daki NATO operasyonunda hayatını kaybettiği ifade edildi.
Kaide’ye bağlı bir örgüt olan İslami-Cihat Birliği 2004’te Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te ABD ve İsrail büyükelçiliklerine düzenledikleri saldırılar ile adını duyurdu. Usame Bin Ladin’in sağ kolu olan Zevahiri Afganistan’daki İSAF komutasının Türkiye’ye geçmesi nedeniyle bir mesaj yayımlamıştı. Türkiye’nin komutayı devralmakla Afganistan’a savaş ilan edeceğini söyleyen Zevahir’i Türkiye’yi üstü kapalı tehdit etmişti. Örgütün bir Türk üyesi A.Y de 2007’de Almanya’da yakalanmıştı. (dha)