'Kalabalığa girmek' yasak

Verdiği Amerikanvari cezalarla tanınan Adana 1. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Latif Tefon, bu kez de 13 yaşındaki bir kızın hırsızlık yapmasını önlemek için 'kalabalık yerde gezmesini' yasakladı.
Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - Verdiği Amerikanvari cezalarla tanınan Adana 1. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Latif Tefon, bu kez de 13 yaşındaki bir kızın hırsızlık yapmasını önlemek için 'kalabalık yerde gezmesini' yasakladı. H.K., bir yıl boyunca cenazelere bile katılamayacak.
Kent merkezindeki pazaryerinde altı ay önce alışveriş yapan bir kişinin içinde 33 milyon lira olan cüzdanını çalan H.K. yakalandı. H.K.'ya hırsızlık yaptırdığı iddia edilen annesi 43 yaşındaki Hülya K. da polisçe gözaltına alındı.
Anne K., 46 milyon 852 bin lira para cezasına çarptırılırken, kızı H.K. ise iki yıl hapse mahkûm edildi. H.K.'nın yaşının küçük olması nedeniyle bu ceza önce 26 gün hapse, daha sonra da 188 milyon lira para cezasına çevrildi.
Mahkeme hâkimi Latif Tefon, H.K.'nın bu cezasını şartlı olarak tecil etti. Bir daha hırsızlık yapmasını önlemek için de 'Çocuk Mahkemelerinin Kuruluşu, Görev ve Yargılama Usulleri' hakkındaki 2253 Sayılı Kanun'un 38. maddesine göre bir yıl süreyle deneme devresine tabi tuttu. Deneme süresi boyunca H.K.'nın hırsızlık olaylarının rahat yapıldığı insanların toplu bulundukları yerlere gitmesi ve girmesini yasakladı.
Hâkim Tefon'un kararına göre, H.K.'nın, pazaryerleri, alışveriş merkezleri,
otobüs durakları, kalabalık halinde yürüyen kişilerin bulunduğu caddelere, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılan yerlere, cenaze kaldıran toplulukların arasına, siyasi partilerin miting alanlarına girmesi men edildi.
Ceza nasıl uygulanıyor?
Yargıç Latif Tefon'un verdiği bu kararların uygulanıp uygulanmadığı savcılık tarafından görevlendirilecek bir kişi tarafından takip ediliyor. Görevli kişi, her üç ayda bir kararı veren Adana 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ne durumu hazırladığı raporla bildiriyor. Bir yıl deneme süresi içinde mahkemenin verdiği tedbirlere uymaması halinde ceza alanlar ikâz ediliyor.Tefon'dan çağdaş cezalar
Adana 1. Asliye Ceza Hâkimi Latif Tefon, daha önce de ilginç cezalar vermişti. Tefon'un verdiği cezalardan bazıları şunlar:
  • Bir büfeden 15 milyon lira ile çok sayıda sigara çaldığı iddia edilen 14 yaşındaki H.T.'nin bir yıl gece sokağa çıkmasını yasakladı.
  • Ayakkabı çalan 15 yaşındaki Ş.A.'ya, 10 milyon liradan fazla alışveriş yapmama cezası verdi.
  • Top oynarken arkadaşını bıçakla yaraladığı iddia edilen ilköğretim 8. sınıf öğrencisi M.A.'ya yanında öğretmenleri olmadan top oynamasını, sigara, alkol içmesi, içki ve kumar oynanan yerlere gitmesini yasakladı.
  • Tehlikeli vasıta kullanmak suçundan 16 yaşındaki Y.T.'ye bisiklet ve motorlu araç kullanmama cezası verdi.
  • Cep telefonu çaldığı iddia edilen 14 yaşındaki Ö.A.'ya bir yıl stadyum ve spor salonu gibi kalabalık yerlere gitmeyi yasakladı.