Kalaycı gözyaşlarıyla

Silahlı saldırıda öldürülen İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necip Göksel Kalaycı, dün törenle toprağa verildi.

İSTANBUL - Silahlı saldırıda öldürülen İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necip Göksel Kalaycı, dün törenle toprağa verildi. Saldırının lanetlendiği törende, "İşler iyi gittiği zaman bizi Tanrı, ters gittiğinde şeytan olarak görmeyin" mesajı dile getirildi.
Kalaycı için ilk tören Beyazıt'taki İÜ Rektörlüğü'nde düzenlendi. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, DYP lideri Mehmet Ağar, vali Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Kalaycı'nın eşi Nurlan Kalaycı'ya başsağlığı diledi. Bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan törende rektör Prof. Dr. Mesut Parlak, "Diliyorum bu son olsun. Bu bir alçaklık" dedi. İÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Keçeli de Kalaycı'nın savunmasız bir şekilde katledildiğini belirtti: "Bu alçaklıktır. Bu saldırıyla uygarlık kavramı, uygarlığımız yara almıştır. Acımız tarifsiz ve derindir."
'Kahkahayı söndürdüler'
Kalaycı'nın görev yaptığı Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı adına konuşan Prof. Dr. Şükrü Dilege, hayatında en büyük korkusunun hocası Kalaycı için böyle bir konuşma yapmak olduğunu, ancak bugün bu konuşmayı yapmak zorunda kaldığını söyledi. Dilege duygularını "Fakültenin soluğunu kestiler ve büyük kahkahayı söndürdüler. Menfur saldırılar sürdükçe, benim mesleğe devam edip etmeme konusunda kararsız kaldığım günlerde, birçok meslektaşım beyaz önlüğünü askıya asıp bu işi bırakabilir" sözleriyle dile getirdi. Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Akyüz de şöyle dedi: "1980 sonrası Türkiyesi'nde devletin en yüksek düzeyindeki insanlar, bizi yönetenler, hekimleri sağlığın tek sorumlusu göstererek bizi hedef etti. Kalaycı, 40 yılda 90 yıllık işgünü çalıştı. Devleti yönetenlerden istirham ediyorum, hekimleri koruyunuz. Basın büyük bir güç ama bu gücü bizi hedef göstererek kullanmayın, bize yazıktır. İşler iyi gittiği zaman bizi Tanrı, ters gittiği zaman şeytan olarak görmeyin."
Konuşmaların ardından Kalaycı'nın Türk bayrağına sarılı naaşı, İçişleri Bakanı Aksu, Sağlık Bakanı Akdağ, meslektaşları ve yakınlarınca eller üzerinde taşındı. Özel güvenlik elemanlarından oluşan ekip tarafından kortej eşliğinde Beyazıt Meydanı'nda bekleyen cenaze aracına konulan Kalaycı'nın cenazesi, Ataköy 5. Kısım Camii'nde öğle vakti kılınan namaz ardından Kazlıçeşme Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Zanlı için ek gözaltı süresi
Katil zanlısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Yusuf Cevahir için savcılıktan bir gün ek gözetim süresi alındı. Cinayet Büro Amirliği'nde sorgusu süren Cevahir'in, görgü tanıklarından dördü tarafından teşhis edildiği belirtildi. Cevahir'in yakalandığı otelin güvenlik kameralarındaki görüntülerinde, otele girerken sakal ve bıyıklı olduğu, çıktığı sırada ise sakal ve bıyıklarını kestiği anlaşıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7631937631930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.