Kalbe 'arızalı' tedavi

Amerika'da Guidant marka kalp elektroşok cihazı (ICD) kullanan iki hastanın ölümü, Türkiye'deki hastaları tedirgin etti. Doktorlara göre 44, firmaya göre ise 35 hastaya arızalı cihaz takıldı.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Amerika'da Guidant marka kalp elektroşok cihazı (ICD) kullanan iki hastanın ölümü, Türkiye'deki hastaları tedirgin etti. Doktorlara göre 44, firmaya göre ise 35 hastaya arızalı cihaz takıldı.
Guidant firması, elektrik akımıyla kalp ritmini düzenleyen ICD cihazlarında çıkan arıza üzerine, geçen hafta 50 bin cihazı toplatmaya karar verdiğini açıkladı. Firma, 'hassasiyetinden ötürü bu yola başvurduğunu' açıklamasına karşın, kararın alınmasına, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) başlattığı soruşturmadan çıkan 'Ürünleri geri çağırın' uyarısının neden olduğu ortaya çıktı. Guidant firması, 2002 yılından önce üretilen cihazların arızalı olduğunu bilmesine rağmen satmakla suçlanıyor.
En büyük alıcı SSK
ICD cihazında belirlenen arıza, hastaların günlerdir hastaneleri telefon yağmuruna tutmasına neden oldu. Arıza sadece ICD cihazında olmasına karşın, aynı firmanın ürettiği kalp pilini veya farklı marka cihaz kullanan hastalar da tedirginlik içinde. Hastaların endişesine rağmen bugüne kadar ne cihazın en büyük alıcısı olan SSK, ne de Sağlık Bakanlığı'ndan bilgilendirici veya ne yapılacağına yönelik bir açıklama yapıldı. Guidant'ın ürettiği ve arızalı olduğu belirtilen Ventak Prizm 2DR, Contak Renewal, Contak Renewal 2, Ventak Prizm AVT, Vitality AVT, Renewal 3 AVT, Renewal 4 AVT adlı yedi model piyasadan toplatılırken Türkiye'de kaç kişiye takıldığıyla ilgili çelişkili bilgiler veriliyor. Doktorlar 44 hastaya, firma ise 35 hastaya arızalı cihaz takıldığını belirtti.
Aralık 2003'te SSK'nın yaptığı ihaleyi alan Guidant, kuruma ICD cihazıyla kalp pili veren tek firma konumuna geçti. İhalenin ardından Türkiye'de şu ana kadar yaklaşık 2 bin kalp pili ve 200 adet de ICD cihazı kullandırıldı. Bunun parasal karşılığının ise 10 milyon dolara tekabül ettiği belirtiliyor. Çünkü ICD cihazı 18-20 bin dolar, kalp pili ise 4 bin 500-5 bin dolara satılıyor.
Kalp pilinde de sorun çıkmıştı
Guidant firmasının arızalı ürünlerle anılması yeni değil. 2001 yılında Eskişehir Bölge Hastanesi'nden kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Barbaros Dokumacı iki firmanın ürününde arıza çıktığını, bunlardan birinin de Guidant olduğunu açıklamıştı. Doç. Dr. Dokumacı, Guidant marka kalp pillerinin bataryasının zamanından önce bittiğini ve bu durumun kamuoyuna anlatılmadığını ileri sürmüştü.
SSK'nın eski danışmanlarından olan ve ismini vermek istemeyen bir doktor, "Türkiye'de ihaleyi alan firma süre dolduğu halde satışa devam ediyor. Amerika'da açılan davalar var ve bunun sonuçları çok ciddi olacak. Ancak Türkiye'de hâlâ harekete geçilmedi. Ölüm oldu mu, olmadı mı, onu da bilmiyoruz. SSK hemen bu cihazın alımını durdurmalı ve kamuoyunu aydınlatmalı" diye konuştu.
'Arızalı cihazlar takip ediliyor'
Türkiye'de en çok kalp pili ve ICD cihazının takıldığı hastane olan Siyami Ersek Kalp ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin doktorları ise bir haftadır endişeli hastaların telefonlarına yanıt veriyor. Haberin panik yarattığını belirten Kardiyoloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Tanju Ulufer, "Biz ameliyatlarda hatalı seriden takmış mıyız diye baktık, bizde yok. Sabahtan akşama kadar hastalar bizi arıyor. Ancak panik olacak bir durum da yok. 44 vakada arızalı cihazlar kullanılmış. Bunlar da takip ediliyor, riskli olanlar çıkarılacak" dedi.
Guidant ürünlerini iki yıldır Türkiye'ye getiren Metdem firmasının sahibi Metin Demir ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Ürünlerde arıza çıkma olasılığı 10 binde 2. Dünyada hiçbir üründe oran bundan az değil. Guidant firması hekimleri bilgilendirme amaçlı bir duyuru yaptı. Haber yapmak hastaları panik yapar. Bu durum, rekabetten yaşanıyor. Rakip firmalar olaymış gibi bunu lanse ediyor. Başka firmalarda da arıza yaşanıyor. Bizimle uğraşıldığı için bizimkisi yansıyor."


    http://www.radikal.com.tr/7504077504070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.