Kalbi bir 'sokak çocuğu'nda kaldı

Sokak Çocukları Derneği'nin Almanya'daki futbol turnuvasına götürdüğü 20 yaşındaki Cafer Gültekin'e âşık olan 17 yaşındaki Alman genç kız, sevgilisi için Türkiye'ye kaçtı, Müslüman oldu. Ancak İnterpol, büyükelçilik, dernek ve fahri konsolosu...

ADANA - Sokak Çocukları Derneği'nin Almanya'daki futbol turnuvasına götürdüğü 20 yaşındaki Cafer Gültekin'e âşık olan 17 yaşındaki Alman genç kız, sevgilisi için Türkiye'ye kaçtı, Müslüman oldu. Ancak İnterpol, büyükelçilik, dernek ve fahri konsolosu devreye girince beş ay sonra bulunan genç kız dün sabah, kalbini Adana'da bırakarak evine döndü.
Cafer Gültekin, babasıyla yaşadığı sorunlar sonucu evinden uzaklaşmış, sokaklarda yaşamaya başlamıştı. Ona Sokak Çocukları Derneği el uzattı. Artık eğitim olanağı da bulduğu sıcak bir yuvası vardı. Derneğin, 'Sokaktan Geleceğe Projesi'ne de katılmış ve kaportacılık öğrenmişti. Futbolu da iyiydi. Japonya, Rusya, ABD ve Türkiye'den sokak çocuklarının katıldığı turnuva için önce lisans çıkarıldı, ardından ailesinin onayı, valiliğin özel izniyle 2 Haziran 2006'da Almanya'ya gitti. Hamburg'da iki haftada başarılı futboluyla göz doldurdu. Derken, birden hayatında yeni bir sayfa açıldı. Almanya'da 17 yaşındaki S.N.L. ile tanışmıştı. İki genç sık sık buluşup, aşkın diliyle anlaşıyordu.
Sonunda turnuva bitti, Gültekin de Türkiye'ye döndü. Kırık İngilizcesiyle, birkaç Türkçe kelime öğrettiği genç kızla internet üzerinden görüşüyordu. Ama genç kız ayrılığa dayanamadı. Ekim ayında artık Adana'daydı. Genç kız önce Müslüman oldu. Gültekin'in baba evinde, Türk geleneklerine 'uyum sağladı'.
Almanya karıştı
Ancak Almanya'da durum bu kadar sakin değildi. Genç kız evden ayrılırken, bir not dahi bırakmamıştı. Panik içindeki ailesi çareyi poliste aradı. İnterpol devreye girdi.
Aile bir süre sonra rahatladı. Çünkü kızları aramış, Türkiye'de olduğunu söylemiş, merak etmemelerini istemişti. Ancak kızlarının dönmesini isteyen aile hemen Almanya Büyükelçiliği'ne başvurdu. Büyükelçiliğin araştırmasıyla yeri belirlenen genç kız 11 Aralık'ta SHÇEK'e bağlı Adana Çocuk Sitesi'nde korumaya alındı ama burada sadece bir gece kaldı. Çünkü pasaportu da dahil tüm evrakını bırakarak, yeniden Gültekin'e kaçtı. Ardından Almanya'nın Adana Fahri Konsolosu Teyfik Kısacık, Sokak Çocukları Derneği ve Emniyet'in aracılığıyla genç âşığa ulaştı. Kısacık, iki genci konsolosluğa getirip öğütler verdi, kızı dönmeye ikna etti. Dün sabah havalimanında sevgilisinin babasının elini öpen genç kız, saat 05.00'te Almanya uçağına bindi.
'Görevimin müthiş finali'
Konsolos Kısacık için bu tablo, görevinin unutulmaz finali olmuştu:
"Bir hafta boyunca iki genci aradık. Emniyet ve derneğin katkısıyla bulduk. Gültekin'in ailesinin bu konuda gayet iyi niyetli olduğunu gördüm. Gençler birbirini aşırı sevmiş. Bu aşkın mutlu sona ulaşıp iki ülke arasında köprü olmasını istiyoruz. Umarım nikâhlarında şahitlik yaparım. Ay sonunda görevim yaş haddinden bitecek. 11 yıldır gece gündüz iki ülkenin kucaklaşmasına katkı sağlamaya çalıştım. Ama bu son olay beni çok duygulandırdı. Bu olay, belki de görevim için unutulmayacak bir final oldu." (dha, aa)